مدارک لازم برای بیمه موتور سیکلت

بیمه موتورسیکلت اهمیت زیادی دارد و دارندگان این وسیله نقلیه، باید از یک بیمه‌نامه معتبر برای آن استفاده کنند. برای این کار، ابتدا باید با مدارک لازم برای بیمه موتور سیکلت آشنا باشید که شامل مدارک هویتی راننده، گواهینامه و اصل کارت موتورسیکلت یا برگ سبز است.
مدارک لازم برای بیمه موتور سیکلت

خرید بیمه موتورسیکلت یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که دارندگان موتورسیکلت باید نسبت به آن حساسیت داشته باشند، اما برای این کار اولین قدم آشنایی با مدارک مورد نیاز برای بیمه موتور سیکلت است. در این بخش با پوشش‌های بیمه‌ای موتورسیکلت آشنا‌ می‌شویم و نحوه اخذ این بیمه‌ها و دریافت خسارت از محل آن‌ها را توضیح‌ می‌دهیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید. 

انواع بیمه موتورسیکلت

بیمه‌های مربوط به موتورسیکلت چندین نوع هستند که هر کدام، پوشش‌های مخصوص به خودشان را دارند. از بین انواع زیر، بیمه بدنه و شخص ثالث، از پرطرفدارترین بیمه‌های مربوط به موتورسیکلت محسوب می‌شوند.

بیمه بدنه موتورسیکلت

بیمه بدنه موتور سیکلت، یک نوع بیمه اختیاری است که جبران خسارت‌های وارده به موتورسیکلت در صورت بروز حادثه، مانند تصادف، سرقت، آتش‌سوزی، صاعقه، سیل و سایر ریسک‌های قید شده در بیمه‌نامه را پوشش می‌دهد. این بیمه به 2 صورت «پوشش خسارات کلی» یا «پوشش خسارات کلی و جزئی» برای دارندگان موتورسیکلت قابل تهیه خواهد بود. 

توجه داشته باشید که پوشش سرقت فقط به صورت کلی ارائه می‌شود؛ خسارات جزئی نیز تنها توسط برخی از بیمه‌گرها ارائه می‌شود. اگر موتورسیکلتی گران‌قیمت بوده و درخواست خسارت جزئی و کلی را تواما داشته باشد، در صورت توافق بیمه‌گر با حق بیمه اضافی، احتمال موافقت وجود دارد.

بیمه شخص ثالث موتورسیکلت

بیمه شخص ثالث، یک نوع بیمه با الزام قانونی است که برای جبران خسارات وارده به اشخاص ثالث در صورت بروز حادثه توسط راننده، طراحی شده است. با ارائه مدارک لازم برای بیمه شخص ثالث موتور سیکلت و تهیه این بیمه‌نامه،‌ می‌توانید خسارات جانی و مالی وارده به فردی غیر از خود راننده مقصر سانحه را جبران کنید. 

بیمه حوادث راننده موتورسیکلت

بیمه حوادث راننده، یک نوع بیمه اختیاری است که برای جبران خسارات جانی وارد شده به راننده موتورسیکلت در صورت بروز حادثه، مورد توجه قرار می‌گیرد. این بیمه می‌تواند خسارت‌های ناشی از فوت، جراحت، نقص عضو، ناتوانی دائمی یا موقت و هزینه‌های درمانی را پوشش دهد. 

مدارک لازم برای بیمه موتور سیکلت

مدارک لازم برای بیمه موتور سیکلت 4

برای تهیه بیمه موتورسیکلت، چه از نوع بیمه بدنه و چه از نوع شخص ثالث، لازم است مدارکی را تهیه و ارائه کنید. این مدارک شامل موارد زیر است:

  • ارائه کپی از شناسنامه و کارت ملی برای احراز هویت فرد
  • ارائه کپی از گواهی‌نامه رانندگی معتبر برای موتورسیکلت
  • ارائه اصل کارت موتورسیکلت و برگ سبز که مشخصات فنی خودرو در آن ثبت شده است
  • ارائه معاینه فنی موتورسیکلت (در برخی شرایط خاص)

نحوه اخذ و تهیه بیمه موتورسیکلت

برای خرید بیمه موتورسیکلت، لازم است مراحلی را دنبال کنید. اما پیش از اقدام به خرید، بد نیست از وضعیت بیمه موتورسیکلت استعلام بگیرید. اگر موتورسیکلت کارکرده خریداری کردید، ممکن است مالک قبلی آن را بیمه کرده باشد و‌ می‌توانید صرفا برای تمدید بیمه اقدام کنید. 

استعلام آنلاین وضعیت بیمه با پلاک موتورسیکلت

اولین قدم برای اخذ بیمه، استعلام وضعیت بیمه فعلی موتورسیکلت با استفاده از پلاک آن است. برای این کار می‌توانید از وب‌سایت‌های مختلف یا اپلیکیشن‌های موبایلی که این خدمات را ارائه می‌دهند، استفاده کنید. 

با وارد کردن شماره پلاک موتورسیکلت می‌توانید اطلاعاتی مانند نوع بیمه، شرکت بیمه‌گر، تاریخ انقضا و سایر جزئیات را مشاهده کنید. با این کار می‌توانید بیمه موتورسیکلت خود را تمدید یا بیمه جدیدی را برای آن انتخاب کنید.

تکمیل فرم‌های مربوط به بیمه‌گزار و مشخصات موتور

برای اخذ بیمه موتور، 2 روش مراجعه حضوری و آنلاین پیش روی شماست که برای مراجعه حضوری باید به یکی از شعب شرکت‌های بیمه بروید؛ اما در روش آنلاین بدون نیاز به صرف زمان و هزینه رفت‌وآمد، تنها با وارد کردن مشخصات موتور،‌ می‌توانید بیمه‌نامه موردنظرتان را سفارش دهید. 

این امکان را در راهنمای بیمه برای شما فراهم کردیم. برای دریافت بیمه موردنظرتان کافی است وارد صفحه مربوط به آن شوید. به عنوان مثال با ورود به صفحه بیمه شخص ثالث موتور سیکلت، فرم مربوط به اطلاعات موتورسیکلت را پر‌ می‌کنید. سپس از بین بیمه‌گرهای مختلف که این بیمه‌نامه را ارائه‌ می‌دهند، بهترین بیمه را متناسب با شرایط خود انتخاب خواهید کرد. 

اطلاعات مورد نیاز برای تهیه بیمه موتور شامل نوع موتورسیکلت، سال ساخت آن و وضعیت بیمه‌نامه قبلی است. با تعیین میزان پوشش خسارات و مدت زمان اعتبار بیمه‌نامه، حق بیمه شرکت‌های بیمه‌گر مختلف را خواهید دید و بعد از مقایسه آن‌ها، تنها با یک کلیک بیمه موردنظرتان را سفارش خواهید داد.

ارائه مدارک مورد نیاز برای بیمه موتور سیکلت

برای صدور بیمه‌نامه باید مدارک لازم برای بیمه موتور سیکلت را ارائه دهید. این مدارک شامل کارت ملی، گواهی‌نامه رانندگی، اصل یا تصویر کارت موتورسیکلت و یا برگ سبز است. علاوه بر این، برخی از بیمه‌گرها در شرایط خاص، انجام معاینات فنی توسط کارشناس خودشان را برای صدور بیمه‌نامه الزامی کرده‌اند تا از وضعیت موتورسیکلت و احتمال هرگونه خسارت قبلی در آن مطمئن شوند.

به عنوان مثال برای موتورسیکلت‌های قدیمی یا آن‌هایی که سابقه تصادف و خسارت قبلی داشتند، معاینه فنی ضروری است.

پرداخت حق بیمه سالیانه و دریافت بیمه‌نامه

در نهایت کافی‌ست حق بیمه سالانه شرکت موردنظر را پرداخت کنید که مبلغ آن بستگی به نوع موتورسیکلت، تعهد مالی خریداری‌شده و سابقه خسارت دارد. پرداخت حق بیمه با توافق بین بیمه‌گر و بیمه‌گزار‌ می‌تواند به صورت اقساط باشد. 

بعد از پرداخت حق بیمه تعیین شده، بیمه‌نامه رسمی که شرایط، پوشش‌ها و مشخصات موتورسیکلت در آن مشخص است، در اختیار بیمه‌گزار قرار‌ می‌گیرد و دوره پوشش بیمه به صورت رسمی آغاز‌ می‌شود. 

مدارک لازم برای بیمه موتور سیکلت صفر کیلومتر

مدارک لازم برای بیمه موتور سیکلت 3

هرچند خودروهای صفر کیلومتر با بیمه به فروش‌ می‌رسند، اما موتورهای کارنکرده و صفر کیلومتر (اگر فروشنده آن را بیمه نکرده باشد) بیمه ندارند. بنابراین خریداران پس از خرید موتورسیکلت باید نسبت به تهیه بیمه موتور صفر اقدام کنند؛ خصوصا بیمه شخص ثالث که یک بیمه با الزام قانونی است و در صورت انتقال موتور به پارکینگ توسط پلیس، بدون داشتن بیمه شخص ثالث‌ نمی‌توانید آن را ترخیص کنید. 

اما خریداران موتورسیکلت صفر کیلومتر یک فرصت ویژه هم برای تهیه بیمه خود دارند تا شامل 20 درصد تخفیف صدور بیمه‌نامه‌ یک‌ساله شوند. در صورتی که خریدار موتور حداکثر تا 3 ماه بعد از خرید خود برای تهیه بیمه شخص ثالث اقدام کند و فاکتور فروش یا برگ قولنامه مشتری را ارائه دهد، از این تخفیف بهره‌مند خواهد شد. ارائه فاکتور خرید الزامی است؛ چون ممکن است زمانی که شما موتور را می‌خرید، سه ماه مهلت تعیین‌شده از سوی شرکت‌های بیمه گذشته باشد.

توجه داشته باشید که اطلاعات موتورسیکلت در فاکتور فروش باید با پلاک تنه (شماره VIN، شماره موتور و تیپ) مطابقت داشته باشد. داشتن پلاک انتظامی نیز ضروری است.

مدارک لازم برای دریافت خسارت از محل بیمه شخص ثالث موتور

یکی از سوالات پرتکرار بعد از تهیه بیمه موتورسیکلت، نحوه دریافت خسارت از محل آن است. در صورت تصادف، سعی کنید با حفظ خونسردی از تمامی زوایای صحنه تصادف عکس بگیرید. علاوه بر این گرفتن کروکی از مامور راهنمایی رانندگی الزامی است. سپس موتورسیکلت را به نزدیک‌ترین شعبه خسارت یا یک تعمیرگاه ببرید تا کارشناس بیمه‌گر برای برآورد خسارت، اقدام کند. 

برای دریافت خسارت ثالث، لازم است مدارک زیر را ارائه دهید:

  • تصویر بیمه‌نامه شخص ثالث یا شماره بیمه‌نامه
  • کارت موتورسیکلت یا برگ سبز 
  • اصل گواهی‌نامه راننده 
  • ارائه گزارش حادثه (در صورت وجود)
  • در خسارات بدون کروکی، هم مقصر و هم زیان‌دیده باید حضور پیدا کنند
  • ارائه شماره شبای حساب بانکی برای واریز خسارت

با تشکیل پرونده خسارت و بعد از بررسی کارشناسان بیمه‌گر، امکان دریافت خسارت را خواهید داشت.

جمع‌بندی

در این بخش به بررسی مدارک لازم برای بیمه شخص ثالث موتور سیکلت و سایر بیمه‌های موتور پرداختیم. از آنجایی که احتمال حوادث و سوانح رانندگی در موتورسیکلت‌ها بیشتر از خودروهای سواری است، دارندگان این وسیله نقلیه بهتر است برای جبران هزینه‌های احتمالی، بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه موتور را دریافت کنند. 

با تهیه بیمه موتورسیکلت، نگرانی کمتری نسبت به خسارات مالی و جانی وارده بر اشخاص ثالث و وسیله نقلیه خود خواهید داشت. اگر‌ نمی‌دانید کدام بیمه‌نامه با شرایط شما متناسب است، در راهنمای بیمه‌ می‌توانید بعد از مقایسه بیمه‌گرهای مختلف، بهترین بیمه‌نامه را تهیه کنید. کارشناسان ما نیز در این مسیر شما را همراهی خواهند کرد. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

;

درخواست شما ثبت شد. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.