جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت

جریمه دیرکرد از نکات مهم بیمه شخص ثالث موتور سیکلت است. برای کسب اطلاع از روش های جلوگیری از این جریمه و نحوه محاسبه مبلغ آن، همراه راهنمای بیمه باشید.

اگر از صاحبان موتور سیکلت هستید، حتما به خوبی از تعداد بالای تصادفات و خسارات این وسیله نقلیه مطلعید. یکی از بیمه‌های مورد استفاده برای کاهش هزینه خسارات ناشی از تصادفات، بیمه شخص ثالث موتور سیکلت است. اما در صورت عدم تهیه با دیرکرد در تمدید این بیمه، ممکن است محبور به پرداخت هزینه‌های زیاد و حتی جریمه شوید. در این مطلب، به مزایای خرید و عواقب عدم خرید این بیمه می‌پردازیم.

بیمه شخص ثالث موتور سیکلت چیست؟

این بیمه، از انواع بیمه مسئولیت بوده و به زبان ساده، برای جبران خسارات وارده بر شخص ثالث، در تصادف اتفاق افتاده ایجاد شده است و مانند بیمه شخص ثالث خودرو، برای دارندگان موتور سیکلت نیز الزامیست. زمانی که شما با موتور سیکلت خود تصادف می‌کنید، علاوه بر خسارت دیدن، به فرد مقابل خود نیز خسارت می‌زنید و اینجاست که بیمه شخص ثالث به کمک شما می‌آید و خسارات وارده بر وی را جبران می‌کند.

جریمه بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

شاید این سوال برایتان ایجاد شده باشد که عواقب نداشتن و یا عدم تمدید بیمه شخص ثالث برای موتور سیکلتتان چه خواهد بود؟ باید گفت که هیچ کدام از این موارد نتایج خوشایندی را برای شما به همراه نخواهند داشت و نه تنها باعث کاهش هزینه‌های شما نمی‌شود، بلکه منجر به افزایش چشمگیر آنها خواهد شد.

عواقب نداشتن بیمه شخص ثالث چیست؟

داشتن بیمه شخص ثالث برای تمامی وسایل نقلیه یک امر اجباری توسط قانون است و شامل موتور سیکلت‌ها نیز می‌شود. از این رو، در صورت نداشتن این بیمه، مرتکب تخلف شده و توسط پلیس راهنمایی و رانندگی جریمه خواهید شد. افرادی هستند که سود را در عدم خرید این بیمه‌نامه دیده و از خرید آن سر باز می‌زنند؛ باید گفت که این فرضیه تماما غلط بوده و نداشتن این بیمه نامه نه تنها باعث کاهش هزینه های شما نشده، بلکه در صورت وقوع تصادف، علاوه بر پرداخت خسارات مالی خود و شخص ثالث، ملزم به پرداخت هزینه رفع توقیف و آزادسازی موتور سیکلت خود توسط پلیس و پرداخت هزینه بیشتر خواهید شد و خسارات سنگین‌تری را متحمل می‌شوید.

به دلیل اجباری بودن بیمه شخص ثالث، نداشتن آن یک تخلف بوده و درصورت استعلام موتور سیکلت شما توسط پلیس، جریمه خواهید شد و ممکن است وسیله نقلیه شما توقیف شده، و مجبور به پرداخت هزینه برای آزادسازی آن از پارکینگ شوید.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور سیکلت درصورتی برای شما اعمال می‌شود که در گذشته، این بیمه را برای موتور خود خریداری کرده، اما آن را تمدید نکرده باشید. درصورت عدم تمدید این بیمه، مبلغ جریمه با توجه به نوع و مدل موتور سیکلت شما، به صورت روزانه برایتان محاسبه خواهد شد. مبلغ جریمه دیرکرد برای انواع موتور متفاوت بوده، و سالانه تغییر می‌کند. در جدول زیر، مبالغ جریمه دیرکرد انواع موتور در سال 1402 را آورده‌ایم.

نرخ جریمه دیرکرد سال 1402

نوع موتور سیکلتمبلغ جریمه روزانه(تومان)
موتور سیکلت گازی1595
موتور سیکلت یک سیلندر1948
موتور سیکلت دو سیلندر2140
موتور سیکلت سه چرخ2301

جریمه دیرکرد براساس نرخ بیمه شخص ثالث موتور سیکلت شما محاسبه شده و در پایان، براساس تعداد روز های دیرکرد شما اعمال می‌شود. فرمول محاسبه جریمه دیرکرد به شرح زیر است: 

LqYY duK1N kifp3boZLRCAjV5mUZbjhiEMOUp0j46VgaVta0kxgYpGvsPANExO4PN Ecp3vQ5UAjnXz7kKeBZg6zDXvFpD4cBwMlCxrSM9hUOSnSoBQlSSrj P4jIjWHaEa A53PIQ4JHQV7nrUV24

نحوه محاسبه جریمه دیرکرد موتور

جریمه دیرکرد برای موتور سیکلت، به صورت روزانه محاسبه می‌شود و به ازای هر روز دیرکرد در تمدید بیمه شخص ثالث، ملزم به پرداخت جریمه خواهید بود. سقف دیرکرد 365 روز، یا به عبارتی یکسال است و دیرکرد بیشتر از این مدت، به اندازه همان یکسال حساب خواهد شد. البته این امر، همانطور که بالاتر اشاره کردیم، جریمه های تخلف ثبت شده توسط پلیس و یا هزینه توقیف و پارکینگ را در بر خواهد داشت و بی هزینه نخواهد بود. پیشنهاد می‌شود که درصورت منقضی شدن بیمه شخص ثالث موتور سیکلت خود، نسبت به تمدید آن اقدام کرده و از ایجاد هزینه های بیشتر جلوگیری کنید.

حال بیایید تا با یک مثال، نحوه محاسبه جریمه دیرکرد برای یک موتور دو سیلندر یا بیشتر را، بررسی کنیم. فرض کنید که نرخ بیمه شخص ثالث موتور سیکلت شما، مبلغ 1،432،000 تومان بوده و دارای 46 روز دیرکرد هستید. مبلغ جریمه دیرکرد روزانه شما 1،432،000 تقسیم بر 365 برابر با 3923 تومان بوده که ضربدر تعداد روز های دیرکرد، یعنی 46، 180,460 تومان خواهد بود و شما مستلزم پرداخت آن هستید.

تاثیر بخشودگی بر روی دیرکرد

همانطور که گفته شد، درصورت عدم تمدید بیمه شخص ثالث، جریمه دیرکرد شامل موتور سیکلت شما شده و ملزم به پرداخت آن خواهید بود. اما سالانه در دوره‌هایی خاص، شرایطی از سوی بیمه مرکزی و مسئولین ابلاغ می‌شود که باتوجه به آنها، بخشودگی جریمه دیرکرد وسایل نقلیه امکان پذیر خواهد بود. البته توجه کنید که این بخشودگی درصورتی انجام می‌شود که در بازه زمانی اعلام شده و با رعایت شرایط ابلاغ شده توسط بیمه مرکزی، نسبت به تمدید بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه خود اقدام کنید. در غیر این صورت، مشمول این بخشودگی نشده و ملزم به پرداخت جریمه دیرکرد خود به طور کامل هستید.

قانون بخشودگی جریمه دیرکرد موتور سیکلت، معمولا هنگام قرار داشتن موتور سیکلت در پارکینگ نیروی انتظامی اعمال شده و شما می‌توانید نسبت به خروج وسیله نقلیه خود اقدام کنید.

استعلام سوابق بیمه موتور سیکلت

دیرکرد بیمه موتور سیکلت

درصورت فراموشی سابقه بیمه شخص ثالث خود، می‌توانید با استفاده از سامانه های هوشمند مدارک اجباری راهنمایی و رانندگی، و یا از طریق استعلام از بیمه‌گر خود، از مقدار دیرکرد و یا جریمه خود مطلع شوید.

راهنمای بیمه، روشی ساده‌تر را برای استعلام سوابق بیمه شما پیشنهاد می‌دهد. شما می‌توانید با استفاده از روش زیر، از سوابق خود باخبر شوید.

با فرستادن پیامک به شماره 30002621 به سه روش:

  • قالب پیامک: شماره بیمه نامه چاپ شده * کد ملی بیمه گذار * ۱
  • قالب پیامک: کد یکتای بیمه نامه * کد ملی بیمه گذار * ۲
  • قالب پیامک: VIN * کدملی متعلق به شماره همراه استعلام کننده * ۳

تخفیفات بیمه موتور سیکلت

تخفیفات عدم خسارت، از انواع دیگر مزایا تعیین شده توسط بیمه مرکزی بوده و درصورت رعایت قانون و عدم دریافت خسارت در بازه اعتبار بیمه نامه، برای شما اعمال خواهد شد. میزان این تخفیفات، براساس تعداد سال های عدم خسارت شما متغیر بوده، و باتوجه به آنها محاسبه خواهد شد. تخفیف عدم خسارت موتور سیکلت درسال 1402، به شرح جدول زیر محاسبه می‌شود:

عدم خسارت موتور سیکلت سال 1402

سال عدم خسارتتخفیف عدم خسارت
سال اول%5
سال دوم%10
سال سوم%15
سال چهارم%20
سال پنجم%25
سال ششم%30
سال هفتم%35
سال هشتم%40
سال نهم%45
سال دهم%50
سال یازدهم%55
سال دوازدهم%60
سال سیزدهم%65
سال چهاردهم%70

متاسفانه این تخفیفات بر روی جریمه دیرکرد موتور سیکلت شما تاثیر نداشته و باعث کاهش آن نخواهند شد. به طور مثال، فرض کنید که به مدت 3 سال مشمول تخفیفات عدم خسارت بوده‌اید، اما مرتکب 25 روز دیرکرد در تمدید بیمه شخص ثالث خود شده‌اید. در این حالت، تخفیف عدم خسارتی که مشمولتان بوده، هیچ تاثیری بر روی جریمه دیرکرد شما نخواهد داشت و علی رغم محاسبه این تخفیف بر روی حق بیمه‌تان، همچنان ملزم به پرداخت مبلغ جریمه دیرکرد خواهید بود.

بهترین زمان برای تمدید بیمه

باتوجه به موارد گفته شده، تمدید بیمه شخص ثالث برای وسایل نقلیه، حائز اهمیت بوده و نیازمند توجه شما به مدت اعتبار بیمه نامه است. توصیه می‌شود که فرایند آماده سازی مدارک و تمدید بیمه شخص ثالث خود را به روز یا ساعات پایانی اعتبار بیمه نامه خود موکول نکرده و از روز های قبل، نسبت به شروع فرایند تمدید بیمه نامه خود اقدام نمایید.برای خرید ارزانترین بیمه شخص ثالث موتور سیکلت به همراه تخفیفات نقدی، کافیست تا به صفحه خرید بیمه شخص ثالث موتور سیکلت راهنمای بیمه مراجعه کرده، و نسبت به پر کردن فرم استعلام و خرید بیمه خود اقدام فرمایید.

جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت چگونه محاسبه می‌شود؟

این جریمه براساس تعداد روز های دیرکرد و باتوجه به نوع و مدل موتور سیکلت شما محاسبه خواهد شد.

چگونه می‌توانم از مقدار جریمه دیرکرد خود مطلع شوم؟

با استفاده از سامانه های هوشمندی همچون سامانه استعلام معاینه فنی و یا مراجعه به بیمه‌گر خود، می‌توانید از سوابق بیمه خود مطلع شوید.

بهترین زمان برای تمدید بیمه نامه شخص ثالث موتور سیکلت، چه زمانیست؟

توصیه می‌شود یک هفته قبل از پایان اعتبار بیمه نامه خود، نسبت به تمدید آن اقدام کنید.


تاثیر تخفیف عدم خسارت بر روی جریمه دیرکرد موتور سیکلت چیست؟

متاسفانه این تخفیف تاثیری بر جریمه دیرکرد شما نداشته و ملزم به پرداخت بهای آن هستید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

;

درخواست شما ثبت شد. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.