بیمه موتور سیکلت کوتاه مدت یک ماهه و سه ماهه

بیمه موتورسیکلت کوتاه مدت در انواع بیمه‌های 2 ماهه، 3 ماهه، 4 ماهه، 6 ماهه و 9 ماهه قابل خرید است. بیمه کوتاه‌مدت موتور برای افرادی که قصد فروش موتورسیکلت دارند یا می‌خواهند ارزان‌ترین بیمه موتور سیکلت را تهیه کنند، بهترین انتخاب است
بیمه موتور سیکلت کوتاه مدت

بیمه موتور سیکلت از انواع بیمه‌هایی است که برای حفظ امنیت و جبران خسارت‌های ناشی از حوادث رانندگی به مالکان موتورسیکلت ارائه‌ می‌شود. این بیمه‌ می‌تواند به صورت بلندمدت یا کوتاه‌مدت باشد که انواع بیمه بلندمدت معمولا یک‌ساله هستند و بیمه‌‌نامه‌های کوتاه‌مدت، کمتر از یک سال اعتبار دارند. 

بیمه کوتاه‌مدت موتورسیکلت شاید برای افرادی که قصد فروش موتور را دارند یا نمی‌توانند حق بیمه سالیانه موتورسیکلت را پرداخت کنند، انتخاب خوبی باشد. در این مقاله به بررسی انواع بیمه‌های کوتاه‌مدت و تعرفه این بیمه‌ها می‌پردازیم. در آخر شما را راهنمایی‌ می‌کنیم تا بهترین بیمه کوتاه‌مدت موتورسیکلت را خریداری کنید.

انواع بیمه موتور سیکلت کوتاه مدت

بیمه موتورسیکلت کوتاه مدت 1 1

بیمه‌های یک‌ساله برای موتورسیکلت، رایج‌ترین بیمه‌هایی هستند که بیشتر راکبان یا خریداران این وسیله نقلیه آن را ترجیح‌ می‌دهند. اما برای افرادی که به هر دلیلی نیاز به بیمه‌های کوتاه‌تر از یک‌سال دارند، شرکت‌های بیمه شرایطی را فراهم کرده‌اند.

بیمه کوتاه‌مدت موتورسیکلت در برخی شرکت‌ها به صورت 2 ماهه، 4 ماهه و 6 ماهه، و در برخی شرکت‌های دیگر به صورت 3 ماهه، 6 ماهه و 9 ماهه ارائه‌ می‌شود که هر کدام شرایط مخصوص به خودشان را دارند. در ادامه به بررسی برخی از پرطرفدارترین بیمه‌نامه‌های کوتاه‌مدت برای موتورسیکلت‌ها‌ می‌پردازیم.

بیمه 3 ماهه موتور سیکلت

با خرید بیمه موتور سه ماهه، لازم است حق بیمه بیشتری را به نسبت بیمه‌های یک‌ساله پرداخت کنید؛ اما اگر فقط در فصل‌های خاصی از سال از موتورسیکلت استفاده‌ می‌کنید یا به عنوان فروشنده موتور در نمایشگاه‌ می‌خواهید این وسیله نقلیه را با بیمه به فروش برسانید، بیمه 3 ماهه انتخاب خوبی است. 

نرخ بیمه 3 ماهه معادل 30 درصد هزینه بیمه سالیانه موتورسیکلت است که این نرخ توسط سازمان بیمه مرکزی تعیین شده است. بیمه‌های 3 ماهه برای افرادی که قصد فروش موتور خود را دارند و نمی‌خواهند پرونده جریمه‌های آن‌ها سنگین شود، انتخاب خوبی است.

بیمه 6 ماهه موتور سیکلت

بیمه‌نامه‌های کوتاه‌مدت 6 ماهه، یکی دیگر از پرطرفدارترین بیمه‌های کوتاه‌مدت برای موتورسیکلت هستند. تعرفه این بیمه نیز توسط سازمان مرکزی بیمه تعیین شده و معادل 60 درصد هزینه بیمه سالیانه موتورسیکلت است. 

اگر در طول مدت بیمه‌نامه ۶ماهه خسارتی حادث شود، طبق قانون دیه، خسارات برابر دیه روز و تا سقف مالی مندرج در بیمه‌نامه پرداخت خواهد شد. 

بیمه 9 ماهه موتورسیکلت

نوع دیگری از بیمه‌نامه‌های کوتاه مدت 9 ماهه هستند که نرخ آن‌ها معادل 90 درصد بیمه سالیانه موتورسیکلت است. این بیمه برای افرادی که از نظر پرداخت حق بیمه در مضیقه قرار دارند، انتخاب خوبی است؛ اما اگر هر روز از موتورسیکلت خود استفاده می‌کنید، بهتر است به جای بیمه 9 ماهه، بیمه یک‌ساله را دریافت کنید که تا 100 درصد سقف تعهدات، خسارات را جبران می‌کند. 

امکان بیمه یک ماهه موتور سیکلت وجود دارد؟

بسیاری از افراد که قصد فروش موتورسیکلت خود را دارند یا فعالیت خریدوفروش موتورسیکلت‌ها را در فروشگاه خود انجام‌ می‌دهند، به دنبال بیمه یک‌ماهه موتور هستند و راجع به قیمت بیمه موتور سیکلت یک ماهه‌ می‌پرسند. 

باید گفت در حال حاضر جستجوی عباراتی نظیر «ارزانترین بیمه موتور سیکلت یک ماهه» نتیجه‌ای در بر ندارد؛ چراکه بر اساس آخرین قوانین کلی خدمات بیمه که از سوی سازمان بیمه مرکزی تعیین‌ می‌شود، هیچ مجوزی برای صدور بیمه ماهانه موتورسیکلت ارائه نشده است. 

اگر به دنبال بیمه کوتاه مدت موتور سیکلت ارزان قیمت هستید، پیشنهاد می‌کنیم بیمه‌نامه‌های 2 ماهه را جایگزین کنید که توسط بیمه ایران صادر‌ می‌شوند.

نرخ بیمه موتورسیکلت کوتاه مدت

محاسبه حق بیمه و قیمت بیمه موتور سیکلت 3 ماهه، 6 ماهه و… با توجه به پوشش‌ها و سقف تعهدات بیمه‌نامه تعیین‌ می‌شود. با این حال بر اساس قانون کلی که سازمان بیمه مرکزی تعیین کرده، تعرفه بیمه‌های کوتاه‌مدت بر اساس جدول زیر محاسبه‌ می‌شود.

مدت اعتبار بیمه‌نامهتعرفه بیمه کوتاه‌مدت به نسبت بیمه سالیانه
2 ماه20 درصد
3 ماه30 درصد
4 ماه40 درصد
6 ماه60 درصد
9 ماه90 درصد
جدول تعرفه بیمه موتورسیکلت کوتاه مدت

باتوجه به پوشش‌ها و سقف تعهداتی که در بیمه‌نامه تعیین شده، جبران خسارات بیمه‌های کوتاه‌مدت تا زمانی که منقضی نشده باشند، طبق تعهدات بیمه‌نامه پرداخت خواهد شد. 

به‌طورکلی حق بیمه‌ای که برای بیمه‌های سالیانه پرداخت‌ می‌کنید مقرون‌به‌صرفه‌تر از بیمه‌های کوتاه‌مدت است. علاوه بر این با تهیه بیمه سالیانه نگران تاریخ انقضای بیمه موتور نیستید و بدون نگرانی‌ می‌توانید از وسیله نقلیه خود استفاده کنید. 

بیمه کوتاه مدت موتور سیکلت مناسب چه کسانی است؟

بیمه کوتاه مدت موتور برای چه کسانی مناسب است؟

اگر شما هم یکی از افرادی هستید که موتورسیکلت خود را فقط در فصول خاصی مانند بهار یا تابستان استفاده‌ می‌کنید یا قصد فروش دارید، بیمه موتورسیکلت کوتاه مدت‌ می‌تواند برای شما گزینه‌ای اقتصادی و منطقی باشد. 

بیمه‌های کوتاه‌مدت معمولا توسط صاحبان فروشگاه‌ها که به خریدوفروش این وسیله نقلیه‌ می‌پردازند و‌ می‌خواهند موتورسیکلت را با بیمه بفروشند، تهیه‌ می‌شود. علاوه بر این، درصورتی‌که پرداخت حق بیمه سالیانه موتور برای شما سخت است،‌ می‌توانید از این بیمه‌نامه‌ها بهره ببرید. در غیر این صورت، تهیه بیمه یک‌ساله صرفه بیشتری برای شما خواهد داشت.

کدام شرکت‌ها بیمه موتور کوتاه‌مدت ارائه‌ می‌دهند؟

بسیاری از شرکت‌های بیمه، فقط بیمه‌نامه‌های یک‌ساله برای پوشش خسارات موتورسیکلت‌ها را ارائه‌ می‌دهند و اگر قصد خرید بیمه کوتاه‌مدت موتور را دارید، انتخاب‌های زیادی پیش روی شما نیست. از بین شرکت‌های بیمه در حال حاضر 4 شرکت بیمه ایران، بیمه دانا، بیمه آسیا و بیمه دی، بیمه‌نامه‌های کوتاه‌مدت را ارائه‌ می‌دهند. 

این بیمه‌نامه‌ها ممکن است 2، 4 و 6 ماهه یا 3، 6 و 9 ماهه باشند که شرکت بیمه‌گر با توجه به استراتژی‌های خود بیمه‌نامه‌ها را تنظیم‌ می‌کند. به عنوان مثال بیمه ایران برای موتورسیکلت بیمه‌های کوتاه‌مدت 2، 4 و 6 ماهه ارائه‌ می‌دهد. 

مدارک مورد نیاز برای خرید بیمه کوتاه مدت موتور

مدارکی که باید برای تهیه بیمه کوتاه‌مدت موتورسیکلت ارائه دهید، تفاوتی با بیمه‌نامه‌های یک‌ساله ندارد. این مدارک شامل موارد زیر است:

  • بیمه‌نامه سال گذشته (در صورتی که موتور قبلا بیمه شده باشد.)
  • کارت موتورسیکلت
  • کارت ملی و گواهی‌نامه معتبر

بهترین بیمه کوتاه‌مدت موتور با راهنمای بیمه

یکی از مسائلی که بسیاری از رانندگان موتورسیکلت با آن روبرو هستند، انتخاب یک بیمه کوتاه‌مدت مناسب است. این بیمه که برای مدت زمان محدودی پوشش حوادث و خسارات ناشی از رانندگی را فراهم می‌کند، برای برخی افراد گزینه مناسب‌تری است. اما باید بتوانید از بین بیمه‌نامه‌های کوتاه‌مدت، بهترین بیمه را با توجه به شرایط خود پیدا کنید. 

در سایت راهنمای بیمه‌ می‌توانید با ورود به صفحه بیمه موتور سیکلت و تکمیل فرم مربوطه، انواع بیمه موتورسیکلت کوتاه مدت را مقایسه کرده و ارزان‌ترین و بهترین بیمه را تهیه کنید. کارشناسان ما نیز شما را در مسیر راهنمایی‌ می‌کنند و به تمامی سوالات شما درباره مزایا و معایب بیمه کوتاه‌مدت نسبت به بیمه یک‌ساله پاسخ خواهند دارد. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

;

درخواست شما ثبت شد. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.