بیمه موتور صفر: آیا موتور سیکلت صفر بیمه دارد؟

با مقایسه قیمت بیمه موتور صفر، می‌توانید بهترین بیمه شخص ثالث موتور سیکلت را تهیه کنید تا نگران جبران خسارات جانی و مالی در حوادث مختلف نباشید. اینجا با مدارک لازم برای بیمه موتور صفر و نحوه خرید آن آشنا می‌شوید.
موتور صفری که دچار سانحه شده

موتورسیکلت‌ها از وسایل نقلیه محبوب و پرکاربرد هستند که علاوه بر سرعت بالا و راحتی استفاده، هزینه خرید کمتری نسبت به خودروهای سواری دارند؛ اما استفاده از این وسایل نقلیه خطرات خاص خودش را دارد و نیازمند توجه و احتیاط بیشتری از سوی رانندگان است. یکی از راهکارهای هوشمندانه برای جلوگیری از خسارات و زیان‌های احتمالی، خرید بیمه موتورسیکلت است. حتما می‌پرسید هزینه بیمه موتور سیکلت چقدر است و آیا موتور صفر بیمه دارد یا نه؟! 

در این بخش همراه ما باشید تا با انواع بیمه موتور، مدارک لازم برای بیمه موتور صفر و قیمت بیمه موتورسیکلت بیشتر آشنا شویم و به سوالات شما پاسخ دهیم.

انواع بیمه موتور سیکلت 

موتورسیکلت‌ها همچون سایر وسایل نقلیه دو بیمه‌نامه اساسی دارند تا خطرات و خسارات جانی و مالی وارده در حوادث را پوشش دهند. این دو شامل بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث موتور است. 

بیمه بدنه موتور سیکلت

تهیه این بیمه اختیاری است و برای حفاظت از بدنه‌ی موتورسیکلت در برابر خسارت‌های ناشی از حوادث، آتش‌سوزی، سرقت، تصادم و تصادف، انفجار و غیره طراحی شده است. برخلاف بیمه شخص ثالث موتور که تقریبا تمام شرکت‌های بیمه آن را ارائه‌ می‌دهند، بیمه بدنه موتور فقط توسط برخی از بیمه‌گرها ارائه‌ می‌شود. به عنوان مثال شرکت بیمه البرز این بیمه‌نامه را ندارد. 

بیمه شخص ثالث موتور

برخلاف بیمه بدنه، بیمه شخص ثالث برای صاحبان موتورسیکلت الزام قانونی دارد و در صورت شناسایی موتور بدون بیمه شخص ثالث، آن را به پارکینگ منتقل‌ می‌کنند. مالک موتورسیکلت تا زمانی که بیمه شخص ثالث تهیه نکرده و جرایم را پرداخت نکند، امکان ترخیص موتور از پارکینگ را نخواهد داشت. 

بیمه شخص ثالث خسارات جانی وارد شده به هر شخص سومی (عابر پیاده، ترک‌نشین موتور و…) را پوشش‌ می‌دهد. بر اساس قانون، پرداخت خسارت ترک‌نشین به تعداد سرنشین ثبت شده در کارت موتورسیکلت بستگی دارد.

همچنین این بیمه زیان‌های مالی وارده به طرف مقابل (زیان‌دیده) را نیز جبران‌ می‌کند. در بیمه شخص ثالث، می‌توان حوادث راننده را هم پوشش داد.

شخصی سوار بر موتور صفر در حال حرکت در جاده

استثنائات و موارد خارج از تعهد بیمه موتور

شرکت‌های بیمه شرایط خاصی را برای پرداخت خسارات تعیین کردند و در صورتی که حین حادثه یکی از شرایط زیر وجود داشته باشد، شرکت بیمه هیچ تعهدی در قبال پرداخت خسارات نخواهد داشت:

 • جبران خسارات رانندگی در حین مستی یا بعد از مصرف مواد مخدر و روان‌گردان
 • جبران خسارات در تصادف عمدی
 • جبران خسارات وارده به بار یا محموله موتور 
 • مسروقه بودن موتورسیکلت راننده مقصر

مدارک لازم برای بیمه موتور سیکلت

برای تهیه بیمه موتور، چه موتور صفر باشد و چه کارکرده، لازم است مدارکی را آماده کنید. مدارک لازم برای بیمه موتور صفر و کارکرده شامل موارد زیر است:

 • کارت ملی راننده و گواهی‌نامه معتبر
 • بیمه‌نامه شخص ثالث یا بیمه‌نامه بدنه سال گذشته
 • کارت یا سند موتورسیکلت

قیمت بیمه ی موتور سیکلت چقدر است؟

قیمت بیمه موتور صفر و کارکرده با توجه به عوامل مختلفی تعیین‌ می‌شود که در زیر آن‌ها را بررسی‌ می‌کنیم:

 • نوع موتور سیکلت: موتورسیکلت‌ها به صورت کلی در چند دسته قرار‌ می‌گیرند که عبارت است از موتورهای دو چرخ، موتورهای سه چرخ و موتورهای برقی. یکی از عواملی که قیمت و حق بیمه را تعیین‌ می‌کند، نوع موتور است.
 • تعداد سیلندر: ویژگی دیگری که روی قیمت بیمه موتور تاثیر دارد، تعداد سیلندر است. موتورسیکلت‌ها معمولا در انواع موتورهای قدیمی گازی، تک سیلندر، دو سیلندر، سه سیلندر و بالاتر وجود دارند که قیمت بیمه‌ی موتورهای سه سیلندر و بالاتر، بیشتر است. اگر موتورسیکلتی یدک داشته باشد یا از نوع سایدکار باشد نیز حق بیمه اضافه خواهد شد. 
 • سال تولید: به طور کلی هرچه وسیله نقلیه جدیدتر باشد، ریسک آسیب‌پذیری پایین‌تری دارد. به همین دلیل نرخ بیمه موتورسیکلت‌های جدیدتر، پایین‌تر از موتورهای قدیمی است. 
 • نوع و ساختار موتور: یک ویژگی دیگر که روی نرخ بیمه موتورها موثر است، برقی یا دنده‌ای بودن موتور است. معمولا قدرت بالاتر موتور، هزینه بیمه را نیز بالا‌ می‌برد. 

علاوه بر موارد بالا باید در نظر داشته باشید که سقف تعهدات بیمه و مدت اعتبار آن نیز روی حق بیمه تاثیر دارد. بالطبع برای پوشش تعهدات بیشتر، لازم است حق بیمه بیشتری پرداخت کنید. علاوه بر این بیمه‌نامه‌های یک‌ساله نسبت به بیمه‌های کوتاه‌مدت 2، 3، 4، 6 و 9 ماهه باتوجه به بیمه‌گر، به صورت میانگین 18 تا 20 درصد ارزان‌تر خواهند بود. 

بیمه موتور صفر با 20 درصد تخفیف

شورای عالی بیمه در آبان 1402 با هدف حمایت از رانندگان موتورسیکلت، تخفیف 20 درصدی برای موتورهای صفر تصویب کرد. اما برای بهره‌مندی از این تخفیف لازم است رانندگان حداکثر تا 3 ماه بعد از خرید موتورسیکلت برای تهیه بیمه اقدام کنند. 

این تخفیف صرفا برای صدور بیمه‌نامه‌های یک‌ساله در نظر گرفته شده و برای استفاده از آن باید فاکتور خرید را به همراه سایر مدارکی که بالاتر اشاره کردیم، به همراه داشته باشید. 

بنابراین در پاسخ به سوال آیا موتور صفر بیمه دارد یا نه، باید گفت موتورسیکلت‌های صفر تا زمانی که خریدار برای تهیه بیمه آن اقدام کند، بیمه ندارد؛ اما خریداران موتور صفر‌ (چه راننده باشد و چه نمایشگاه‌دار) می‌توانند از فرصت تخفیف 20 درصدی خرید بیمه برای موتور خود بهره‌مند شوند. 

بیمه موتور صقر

نرخ بیمه موتور سیکلت 1402

نرخ بیمه پایه برای موتورسیکلت‌ها بر اساس نوع موتور متفاوت است. قیمت بیمه شخص ثالث موتورسیکلت را برای 4 دسته موتور مختلف تعیین‌ می‌کنند که جدیدترین نرخ آن‌ها را در جدول زیر‌ می‌بینید. توجه داشته باشید این نرخ پایه ممکن است در طول زمان تغییر کند.

نوع موتورسیکلتمبلغ پایه بیمه ۱۴۰۲ (تومان)
موتورسیکلت گازی756,6۰۰
موتورسیکلت دنده‌ای یک سیلندر۹۲۴,۳۰۰
موتورسیکلت دنده‌ای دو سیلندر و بالاتر۱,۰۱۵,۳۰۰
موتورسیکلت دنده‌ای سه چرخ و سایدکار۱,۰۹۲,۰۰۰

بهترین بیمه موتور صفر با راهنمای بیمه

خرید بیمه موتور سیکلت یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید برای حفظ امنیت خود و دیگران در نظر داشته باشید. با تهیه بیمه موتور در صورت بروز حادثه، هزینه‌های درمانی و پوشش دیه و فوت بر عهده‌ی بیمه‌گر خواهد بود و زیان‌های وارده با توجه به سقف تعهدات، جبران خواهد شد. 

در این بخش با انواع بیمه موتورسیکلت آشنا شدیم و دیدیم که بیمه شخص ثالث برای این وسایل نقلیه اجباری است و‌ می‌تواند مزایای فراوانی برای راننده داشته باشند. اگر راکب موتورسیکلت هستید و‌ می‌خواهید بهترین قیمت بیمه موتور صفر را به همراه شرایط پوشش مناسب پیدا کنید، ما در راهنمای بیمه این امکان را برای شما فراهم کردیم. 

با ورود به صفحه بیمه شخص ثالث موتور سیکلت،‌ می‌توانید اطلاعات مربوط به موتور خود را انتخاب کرده و سقف تعهدات بیمه‌نامه و مدت اعتبار آن را تنظیم کنید. با این کار لیستی از بیمه‌گرهای مختلف در اختیار شما قرار‌ می‌گیرد تا هم قیمت بیمه را مقایسه کنید و هم با توجه به شرایط و نیازهای خود، بهترین بیمه موتور سیکلت را تهیه کنید. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

;

درخواست شما ثبت شد. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.