بیمه موتور سیکلت بدون گواهینامه

بیمه موتور سیکلت بدون گواهینامه خسارت‌های حوادث رانندگی را با شرایط خاصی پرداخت می‌کند. پوشش‌های بیمه موتور بدون گواهینامه با حالتی که بیمه‌گزار گواهینامه داشته باشد تفاوتی ندارد و خسارت‌های مالی و جانی فرد آسیب‌دیده و خسارت جانی راننده مقصر را تا سقف تعهدات بیمه‌نامه پوشش می‌دهد.

از آنجایی که راکبان موتورسیکلت با خطرات گوناگونی روبرو هستند، بنابراین صاحبان موتورسیکلت می‌دانند که باید وسیله نقلیه خود را بیمه کنند تا در صورت بروز حادثه  بتوانند از تسهیلات شرکت‌های بیمه برخوردار شوند. با اینکه در ایران حدود 12 میلیون موتورسوار داریم، اما آمارها نشان می‌دهد که فقط 13 درصد از آنها گواهینامه مخصوص موتورسیکلت دارند. بیمه موتور بدون گواهینامه یکی از موضوعات سوال برانگیز برای موتورسواران است. آیا بیمه در شرایطی که راکب بدون گواهینامه باشد، خسارت بیمه‌گزار را جبران می‌کند؟

در این مقاله از بلاگ راهنمای بیمه قصد داریم درباره بیمه موتور سیکلت بدون گواهینامه صحبت کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

بیمه شخص ثالث موتورسیکلت

بیمه شخص ثالث موتورسیکلت یک بیمه اجباری است. صاحبان انواع موتورسیکلت دوچرخ، چهار چرخ، سه چرخ، سایدکار و موتورسیکلت برقی موظف هستند که وسیله نقلیه خود را تحت پوشش این بیمه قرار دهند. طبق الزامات قانونی مالکین این وسایل، اگر بیمه اجباری موتورسیکلت را نداشته باشند یا به موقع برای تمدید آن اقدام نکنند؛ مشمول پرداخت جریمه می‌شوند.

افزون‌بر آن، پلیس راهنمایی و رانندگی اگر به هر دلیلی دستور به توقف موتورسیکلت بدهد، بیمه شخص ثالث را در کنار سایر مدارک مانند گواهینامه و کارت موتور چک می‌کند. درصورتیکه بیمه اجباری نداشته باشید؛ هم جریمه می‌شوید، هم وسیله نقلیه شما توقیف می‌شود. در نهایت شما برای آزادسازی موتور خود باید جریمه پلیس، هزینه پارکینگ و جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را بپردازید.

بنابراین مهم است که در اسرع وقت برای تهیه بیمه اجباری موتور اقدام کنید تا مجبور به پرداخت انواع جریمه‌ها نشوید و در صورت بروز تصادف، بتوانید از حمایت‌های شرکت بیمه بهره‌مند شوید.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث موتورسیکلت بدون گواهینامه

پوشش‌های بیمه موتور بدون گواهینامه با حالتی که بیمه‌گزار گواهینامه داشته باشد، هیچ تفاوتی ندارد و در هر حالت، خسارت‌های زیر را تحت پوشش قرار می‌دهد:

 • پرداخت خسارت جانی به افراد ثالث آسیب‌دیده در تصادفات بر اساس شرایط بیمه‌نامه
 • پرداخت خسارت جانی به راننده مقصر حادثه مطابق شرایط توافق‌شده در بیمه‌نامه
 • پرداخت خسارت مالی به خودرو آسیب‌دیده در حوادث رانندگی تا سقف تعهدات بیمه

نکته: منظور از خسارت جانی در این بیمه، هزینه‌های درمان ناشی از شکستگی، غرامت فوت و ازکارافتادگی دائم و جزئی اشخاص ثالث است. در واقع اگر به قسمتی از بدن آسیب برسد و مویرگ‌ها پاره شود و بصورت کبودی ظاهر گردد دیه یا ارش به آن تعلق می‌گیرد. مقدار دیه بعد از برآورد حادثه تعیین می‌شود. اما در هر صورت، سهم بیمه‌گر بیش از مبلغ توافق شده در بیمه‌نامه نیست.

علت اجباری بودن بیمه موتور چیست؟

طبق قانون مسئولیت مدنی، مالکان وسایل نقلیه موتوری در قبال بروز خسارت‌های مالی و جانی به اشخاص ثالث مسئول هستند. ازاینرو در صورت بروز خسارت در اثر تصادفات رانندگی و محرز شدن مقصر بودن فرد، دارنده وسیله نقلیه باید خسارت‌های وارده به اشخاص ثالث را پرداخت کند.

تصادف با موتور بدون بیمه و گواهینامه چه عواقبی در پی دارد؟

اگر در تصادف منجر به فوت، موتورسوار مقصر شناخته شود دو حالت ممکن است پیش بیاید. حالت اول اینکه، در دادگاه مهارت بالای راننده تایید گردد. در چنین شرایطی، دادگاه به قتل غیر عمد حکم می‌دهد. افزون‌بر پرداخت دیه، برای فرد خاطی در بار اول ممکن است حبس تعزیری (حدود دو ماه) در نظر بگیرند یا او را جریمه نقدی کنند. گاهی اوقات پیش می‌آید که در برخی تصادفات سنگین، هر دو حکم برای فرد خاطی صادر می‌شود. اگر هم برای بار دوم و سوم این مورد تکرار شده باشد، فرد را محکوم به سه تا شش ماه حبس تعزیری می‌کنند. پس در هر صورت لازم است که گواهینامه داشته باشید.

حالت دوم اینکه، برای دادگاه مشخص شود که فرد بدون گواهینامه، تبحری در رانندگی نداشته اما از وسیله نقلیه استفاده کرده است. در این شرایط باز هم دادگاه به قتل غیر عمد حکم می‌دهد. اما جریمه سنگین‌تری برای فرد در نظر می‌گیرند. بنابراین، فرد مجرم به پرداخت دیه مقتول، حبس تعزیری و جریمه نقدی و طبق ماده 714 و 718 مجازات اسلامی به دو سال حبس محکوم می‌شود. همچنین ممکن است دادگاه فرد را به مدت یک تا پنج سال از مالکیت وسایل نقلیه و رانندگی با آن منع کند.

در فرض مذکور اگر راننده در تصادف مقصر شناخته نشود؛ پرداخت دیه از مجازات‌ها حذف می‌شود اما وی باید درباره نقض قانون به دادگاه پاسخگو باشد.

فراموش نکنید که حادثه هیچگاه خبر نمی‌کند. با توجه به شدت برخورد قانونی در تصادف با موتور بدون بیمه و گواهینامه، عقل حکم می‌کند که در موارد اینچنینی ریسک نکنیم. حال اگر بیمه موتور و گواهینامه داشته باشید، در صورت بروز تصادفات رانندگی نه تنها محکومیتی برای شما بوجود نمی‌آید؛ بلکه بخش قابل توجهی از خسارت‌های جانی و مالی حادثه توسط شرکت‌های بیمه پرداخت می‌شود.

قوانین درباره بیمه موتور سیکلت بدون گواهینامه چه می‌گوید؟

در ابتدای مقاله اشاره شد که بیشتر موتورسواران گواهینامه ندارند. لازم به ذکر است که داشتن گواهینامه برای پرداخت خسارت تعیین‌کننده است. هر چند اخیرا، اطلاعات گواهینامه را هم به بیمه‌نامه اضافه می‌کنند. بهرحال مطابق قوانین بیمه، اگر بیمه‌گزار در هنگام موتورسواری تصادف کند و به اشخاص ثالث خسارت مالی و جانی وارد شود و مقصر باشد؛ در صورت نداشتن گواهینامه بیمه‌گر خسارت را پرداخت می‌کند. اما بعد بخاطر نداشتن گواهینامه، خسارت را از بیمه‌گزار مطالبه می‌کند. البته این امکان برای فرد وجود دارد که مبلغ  خسارت را بصورت قسطی به بیمه‌گر برگرداند.

تمام موارد بالا فقط از جنبه قانون بیمه مطرح شده است. وگرنه که فرد خاطی به‌خاطر نقض قوانین باید به مراجع قانونی و قضایی پاسخگو باشد. بنابراین بهتر است قبل از بروز هر اتفاقی در اسرع وقت برای تهیه یا تمدید گواهینامه خود اقدام کنید.

نحوه محاسبه قیمت بیمه موتور سیکلت بدون گواهینامه

بیمه موتور سیکلت بدون گواهینامه

قیمت بیمه موتور بدون گواهینامه و با حالتی که بیمه‌گزار گواهینامه معتبر داشته باشد هیچ تفاوتی ندارد. در هر صورت برای محاسبه قیمت بیمه موتورسیکلت موارد زیر در نظر گرفته می‌شود:

 1. سال ساخت، نوع موتور و تعداد سیلندرهای آن: موتورها از نظر نوع و تعداد سیلندر به گازی، دنده‌ای تک سیلندر و دو سیلندر و چند سیلندر، سه چرخ، برقی، سایدکار تقسیم می‌شوند. قاعدتا هرچه تعداد سیلندر بیشتر باشد و مدل موتور پیشرفته‌تر باشد؛ قیمت بیمه آن هم بالاتر است.
 2. پوشش‌های مالی انتخابی: هر چه که سقف تعهدات مالی را بیشتر تعیین کنید، قیمت بیمه‌نامه هم بیشتر می‌شود.
 3. سابقه تخفیف عدم خسارت: اگر در مدت اعتبار بیمه‌نامه از پوشش‌های آن استفاده نکنید؛ مشمول دریافت این تخفیف می‌شوید. این تخفیفات بر اساس یک جدول در بیمه‌نامه درج شده است. مثلا اگر بیمه‌گزار در سال اول از پوشش خسارت مالی استفاده نکند، در سال بعد مشمول 5 درصد تخفیف در قیمت بیمه شخص ثالث موتور می‌شود.
 4. جریمه دیرکرد: اگر بیمه‌گزار در موعد مقرر برای تمدید بیمه‌نامه اقدام نکند، به ازای هر روز تاخیر مقداری جریمه باید به بیمه‌گر بپردازد. مقدار این جریمه بسته به نوع موتور سیکلت تعیین می‌شود. برای مثال جریمه دیرکرد یک روز تاخیر در تمدید نکردن بیمه موتورسیکلت دنده‌ای تک سیلندر در سال 1402 چیزی حدود 2.533 تومان است. برای محاسبه مبلغ نهایی جریمه دیرکرد، این مبلغ را در تعداد روزهایی که موتورسیکلت بیمه نداشته است ضرب می‌کنند.

سازمان بیمه مرکزی هر ساله قیمت دیه ماه‌های حرام و عادی که توسط قوه قضاییه تعیین شده است را به شرکت‌های بیمه ابلاغ می‌کند. مبلغ دیه مربوط به سال 1402 در ماه‌های عادی 900 میلیون تومان و در ماه‌های حرام یک میلیارد و 200 میلیون تومان برآورد شده است. بیمه‌گران نیز بر اساس این ابلاغ، حداقل و حداکثر پوشش‌های مالی بیمه‌های اجباری را مشخص می‌کنند. به بیمه‌گزاران توصیه می‌شود که در هنگام خرید بیمه‌نامه، حداکثر پوشش‌های مالی را انتخاب نمایند.

حق‌بیمه پایه بیمه اجباری موتورسیکلت در سال 1402

در جدول زیر حق‌بیمه پایه بیمه موتور بدون گواهینامه را برای یک سال اعتبار مشاهده می‌کنید. لازم به ذکر است که این قیمت‌ها با تغییر تعهدات مالی تغییر می‌کند:

نوع موتورنرخ پایه بیمه یک ساله در سال ۱۴۰۲
موتورهای گازی۷۵۶ هزار تومان
موتورهای یک سیلندر۹۲۴ هزار تومان
موتورهای دو و سه سیلندر۱ میلیون و ۱۵ هزار تومان
موتورهای سه‌چرخ یا سایدکار۱ میلیون و ۹۲ هزار تومان

راهنمای بیمه یکی از مطمئن‌ترین پلتفرم‌های خرید آنلاین انواع بیمه‌ها است. شما می‌توانید برای اطلاع از طرح‌های شرکت‌های بیمه به صفحه استعلام بیمه شخص ثالث موتور سیکلت این سایت مراجعه کنید.

مدارک لازم برای دریافت خسارت از بیمه موتورسیکلت بدون گواهینامه

بیمه‌گزار در بیمه اجباری موتور برای دریافت خسارت از بیمه‌گر لازم است مدارک زیر را ارائه دهد:

 • تصویر بیمه موتورسیکلت معتبر راننده مقصر و فرد زیان‌دیده
 • اصل گواهینامه راننده مقصر و فرد زیان‌دیده
 • اصل کارت شناسایی مقصر و زیان‌دیده
 • اصل فاکتور رسمی لوازم با تایید کارشناس بیمه

بیمه موتور بدون گواهینامه چه پوشش‌هایی دارد؟

بیمه موتورسیکلت بدون گواهینامه با حالتی که بیمه‌گزار گواهینامه داشته باشد، هیچ تفاوتی ندارد و در هر دو حالت خسارت‌های مالی و جانی اشخاص ثالث و خسارت جانی راننده مقصر حادثه تا سقف تعهدات بیمه‌ای تحت پوشش قرار می‌گیرد.

متقاضیان برای تهیه بیمه موتور سیکلت چه مدارکی نیاز دارند؟

متقاضیان برای تهیه بیمه شخص ثالث مدارک شناسایی موتورسیکلت (کارت یا سند موتور یا تصویر هر دو)، تصویر بیمه‌نامه سال قبل، کارت ملی و اصل یا تصویر گواهینامه نیاز دارند.

آیا بدون گواهینامه به موتور بیمه تعلق می‌گیرد؟

بله. بیمه‌گر خسارت‌های فرد آسیب‌دیده را تا سقف تعهدات بیمه‌ای می‌پردازد اما بعد تمام این مبلغ را از بیمه‌گزار مطالبه می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

;

درخواست شما ثبت شد. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.