بیمه مسافرتی یک روزه: انتخابی هوشمندانه برای سفرهای یک روزه داخلی

چه با دوستان و خانواده سفر کنید و چه با تورهای گردشگری، بیمه مسافرتی یک روزه حوادث سفرهایتان را پوشش می‌دهد. بیمه حوادث سفر داخلی یک راه‌حل مناسب هم برای مسافران و هم مدیران تورهای گردشگری است. این بیمه خسارت‌های فوت، نقص عضو و هزینه‌های پزشکی را پوشش می‌دهد. بیمه مسئولیت مدیر تور نیز حوادثی را پوشش می‌دهد که مسئولیت آنها بر عهده مدیر آژانس گردشگری باشد.
بیمه مسافرتی یک روزه

بیمه مسافرتی یک روزه راه‌حلی است که اتفاقات ناخوشایند سفرهای کوتاه را پوشش‌ می‌دهد. در واقع بیمه گردشگری یک روزه همان «بیمه سفر داخلی» است که برخی از افراد به اشتباه آن را بیمه مسافرتی یک روزه‌ می‌نامند. این بیمه با بیمه مسافرتی که برای سفرهای خارجی تهیه‌ می‌کنید، فرق دارد و یک راه‌حل ارزان و مناسب برای پوشش حوادثی است که در سفرهای انفرادی، خانوادگی یا سفر با تورهای گردشگری اتفاق‌ می‌افتد. 

اگر به تنهایی عازم سفر یک روزه و کوتاه هستید یا‌ می‌خواهید مسافران تور را برای سفر یک روزه بیمه کنید، در این بخش همراه ما باشید تا با شرایط دریافت بیمه حوادث (انفرادی و گروهی) و بیمه مسئولیت آشنا شویم.

بیمه گردشگری یک روزه

بیمه مسافرتی یک روزه چیست؟

اگر عبارت «بیمه مسافرتی تور یک روزه» به گوش شما خورده، منظور همان بیمه سفر داخلی است. این بیمه برای سفرهای داخلی طراحی شده و همه‌ی افراد، چه آنهایی که مسافرت تنهایی را ترجیح‌ می‌دهند و چه افرادی که مسافرت با خانواده یا تور را‌ می‌پسندند، امکان استفاده از شرایط این بیمه را دارند.

توجه داشته باشید که این بیمه با بیمه مسافرتی یکسان نیست. بیمه مسافرتی تورها و افرادی که به صورت انفرادی به خارج از کشور سفر می‌کنند را تحت پوشش قرار می‌دهد. بنابراین از بیمه مسافرتی نمی‌توانید به جای بیمه سفر داخلی استفاده کنید.

در شرکت‌های بیمه‌گذار، بیمه‌ای با نام «بیمه مسافرتی یک روزه» یا «بیمه سفر داخلی» نداریم. این بیمه‌ها با عنوان «بیمه حوادث انفرادی و گروهی» و «بیمه مسئولیت» شناخته‌ می‌شوند.

بیمه مسافرتی یک روزه مناسب چه افرادی است؟

محدودیتی برای استفاده از بیمه سفر داخلی وجود ندارد و همه‌ی افرادی که سفرهای داخلی انجام‌ می‌دهند،‌ بیمه حوادث انفرادی یا گروهی را دریافت کنند. بیمه مسئولیت مخصوص شرکت‌ها و آژانس‌های گردشگری است. به صورت کلی افراد زیر‌ می‌توانند از این بیمه استفاده کنند:

 •  افرادی که از کشورهای دیگر به ایران سفر‌ می‌کنند. (بیمه حوادث گروهی)
 •  افرادی که به صورت انفرادی به شهرهای داخلی سفر‌ می‌کنند. (بیمه حوادث انفرادی)
 • افرادی که با خانواده یا دوستان خود به شهرهای داخلی سفر‌ می‌کنند. (بیمه حوادث خانواده، بسته به نوع شرکت بیمه‌گر)
 • آژانس‌های مسافرتی که تورهای داخلی برای ایرانیان یا توریست‌های خارجی برگزار‌ می‌کنند. (بیمه مسئولیت و حوادث گروهی)
 • افرادی که مدیر یا تورلیدر تورهای داخلی هستند. (بیمه حوادث و در صورت داشتن مجوز از آژانس مربوطه بیمه مسئولیت)
بیمه حوادث سفر

انواع بیمه گردشگری یک روزه

دو نوع بیمه سفر داخلی وجود دارد که مدیران تورها و افرادی که به تنهایی یا با خانواده سفر‌ می‌کنند‌ می‌توانند آنها را تهیه کنند. تورهای گردشگری لازم است بیمه حوادث گروهی و بیمه مسئولیت را تهیه کنند. سایر افراد نیز با توجه به سفرهای انفرادی یا گروهی، می‌توانند یکی از بیمه‌های حوادث انفرادی یا گروهی را خریداری کنند.

از آنجایی که مسئولیت اتفاقاتی که در تورها برای مسافران پیش‌ می‌آید، با مدیران تور است، اگر بیمه حوادث و یا بیمه مسئولیت را تهیه نکرده باشند، باید خسارات را خودشان تامین کنند و در اختیار مسافر بگذارند.

در مسافرت‌های شخصی نیز اتفاقات ناخوشایند‌ می‌تواند کام همه را تلخ کند و دردسرهای مالی بسیاری بیافریند؛ درحالی‌که با داشتن بیمه حوادث، هزینه بخش زیادی از خسارات بر عهده شرکت بیمه‌گذار خواهد بود. 

1. بیمه حوادث

بیمه حوادث در سفرهای داخلی یکی از مهم‌ترین بیمه‌هاست که حوادث غیرعمد و اتفاقات غیرقابل‌پیش‌بینی را پوشش‌ می‌دهد. افرادی که به تنهایی سفر‌ می‌کنند،‌ می‌توانند «بیمه حوادث انفرادی» را برای خود و اعضای خانواده تهیه کنند. مدیران تورها برای مسافرت‌های گروهی می‌توانند «بیمه حوادث گروهی» را تهیه کنند. 

بیمه حوادث مسافرت داخلی موارد زیر را پوشش‌ می‌دهد:

 •  نقص عضو یا از کارافتادگی دائم عضو
 • هزینه‌های پزشکی
 •  غرامت روزانه
 • غرامت فوت

توجه داشته باشید اتفاقات عمدی یا ناشی از سهل‌انگاری افراد، تحت پوشش قرار نمی‌گیرد. به عنوان مثال اتفاقاتی که به دلیل مصرف دخانیات یا مشروبات الکلی، عدم رعایت اصول ایمنی، دعوا، عملیات تروریستی و… اتفاق بیفتد، تحت پوشش بیمه حوادث سفر داخلی نیست.

شرایط استفاده از بیمه حوادث گروهی:

 • حداقل تعداد نفرات گروه باید 10 نفر باشد.
 • بازه سنی افراد تحت پوشش از بدو تولد تا 75 یا 80 سالگی است. (با توجه به شرایط بیمه‌گر)
 • میانگین سقف تعهد بیمه‌ها برای پوشش فوت معمولا بیشتر از 50 میلیون تومان است. (بر مبنای درخواست بیمه‌گذار سقف تعهدات قابل افزایش است)
 •  10 درصد از تعهد پوشش فوت برای هزینه‌های پزشکی پرداخت‌ می‌شود.
بیمه مسئولیت مدیر تور گردشگری

2. بیمه مسئولیت مدیر تور

بیمه مسئولیت، حوادثی را پوشش‌ می‌دهد که در طول سفر برای کارکنان و مسافران اتفاق‌ می‌افتد و مسئولیت این حوادث با مدیر آژانس گردشگری است. این بیمه باید همراه با بیمه حوادث گروهی توسط مدیران تورها و آژانس‌های مسافرتی تهیه شود. در واقع کارکنان تور، تورلیدرها و سایر کارمندان، برای پوشش حوادث در حین کار به این بیمه نیاز خواهند داشت.

بیمه مسئولیت تورهای مسافرتی موارد زیر را پوشش‌ می‌دهد:

 • فوت
 • نقص عضو
 •  هزینه‌های پزشکی

در زمان عقد قرارداد بیمه مسئولیت، متقاضی (مدیران آژانس گردشگری) یک سرمایه اولیه را تعیین‌ می‌کند و تمامی خساراتی که شرکت بیمه باید در اختیار فرد بیمه‌شده قرار دهد، براساس این سرمایه‌ی اولیه خواهد بود. 

مدیر آژانس گردشگری هم در برابر کارکنان تور، و هم مسافران تور مسئولیت دارد و میزان خسارات پرداختی بیمه‌ی مسئولیت تا سقف تعهدات قید شده در بیمه‌نامه‌ای است که توسط مدیران خریداری شده است. حق بیمه نیز با توجه به این سرمایه مشخص‌ می‌شود.

بیمه حوادث گروهی برای مسافرت یک روزه

هزینه حق بیمه و شرکت‌های بیمه سفر داخلی

هزینه بیمه مسافرتی تور گردشگری متغیر است و عواملی همچون طول سفر یا سرمایه بیمه‌گذار، روی قیمت خرید بیمه سفر داخلی تاثیر‌ می‌گذارند. بیمه مسافرتی یک روزه نسبت به سفرهای چند روزه ارزان‌تر است و هر چه سرمایه اولیه‌ای که بیمه‌گذار مشخص کرده بیشتر باشد، بیمه مسافرتی هم گران‌تر خواهد بود.

البته زمانی که بیمه مسافرتی داخلی را برای افراد بیشتری‌ می‌خرید، امکان افزودن پوشش‌های اضافی به بیمه‌نامه وجود دارد. به عنوان مثال‌ می‌توان پوشش‌های اضافی شامل حوادث اتفاق افتاده حین انجام فعالیت‌های ورزشی را به قرارداد اضافه کرد.

در حال حاضر تمامی شرکت‌های بیمه، بیمه‌نامه‌های مربوط به حوادث و مسئولیت را دارند. برای تهیه بیمه سفر داخلی می‌توانید شرکت‌های بزرگ از جمله بیمه البرز، بیمه آسیا، بیمه ایران تا شرکت‌های کوچک‌تر را در نظر داشته باشید. 

خرید بیمه حوادث و مسئولیت سفرهای داخلی

برای خرید بیمه مسافرتی یک روزه برای سفرهای داخلی و بررسی شرایط شرکت‌های بیمه‌گذار مختلف، کافی است به صفحه «بیمه مسافرتی» در راهنما بیمه وارد شوید. در این صفحه با وارد کردن مشخصات سفر، قیمت بیمه حوادث بیمه‌گذاران مختلف را مقایسه‌ می‌کنید و با بررسی شرایط خود، بهترین بیمه را با بهترین قیمت به صورت آنلاین خریداری‌ می‌کنید. اگر در این زمینه سوالی دارید، کافی است با ما تماس بگیرید یا از چت آنلاین استفاده کنید تا تمام تردیدهای شما را برطرف کنیم.

سوالات متداول

بیمه سفر داخلی مناسب چه افرادی است؟

محدودیتی برای استفاده از این بیمه نیست و همه‌ی افرادی که سفرهای داخلی انجام‌ می‌دهند،‌ می‌توانند بیمه حوادث را تهیه کنند. بیمه مسئولیت مخصوص آژانس‌های مسافرتی است.

آیا برای خرید بیمه تور مسافرتی باید مجوز آژانس گردشگری داشت؟

تورلیدرها با داشتن مجوز و مشخص شدن اینکه از طرف کدام مرکز هستند می‌توانند بیمه حوادث گروهی را دریافت کنند. در غیر این صورت می‌توان بیمه حوادث انفرادی را برای تک تک اعضا تهیه کرد. یک فرد حقیقی بدون مجوز از موسسه، نمی‌تواند مسئولیت افراد را بپذیرد.

مدیران تورها باید کدام نوع بیمه سفر داخلی را تهیه کنند؟

مدیران تورها باید کدام نوع بیمه سفر داخلی را تهیه کنند
مدیران تورها و آژانس‌های گردشگری برای مسافران باید بیمه حوادث گروهی تهیه کنند و‌ یا می‌توانند مسئولیت خودشان را در برابر مسافران بیمه کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

;

درخواست شما ثبت شد. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.