بیمه مسئولیت جامع شهرداری

با خرید بیمه مسئولیت جامع شهرداری، بیمه‌گر خسارات جانی و مالی وارده به اشخاص ثالث و شهروندان را که به دلیل قصور در عملکرد مدیریتی شهرداری بوده، جبران می‌کند. آشنایی با شرایط عمومی و خسارات تحت پوشش بیمه‌نامه مسئولیت جامع شهرداری حیاتی است.
بیمه مسئولیت جامع شهرداری

مدیران شهرداری‌ مناطق مختلف، مسئولیت‌های متعددی در زمینه‌های مختلف مانند تامین خدمات عمومی، حفظ نظم و امنیت، اجرای طرح‌های عمرانی و شهرسازی، حفاظت از محیط زیست و… بر عهده دارند. این فعالیت‌ها ممکن است گاهی اوقات به صورت ناخواسته باعث وقوع حوادثی شود که به ضرر شهروندان یا اشخاص ثالث است. برای مثال ممکن است در هنگام اجرای یک پروژه ساختمانی وابسته به شهرداری، اجسام سنگینی از بالا سقوط کرده و به یک عابر پیاده آسیب برساند، یا ممکن است افراد یا وسایل نقلیه در گودال‌هایی که شهرداری حفر کرده، سقوط کنند. 

در این موارد شهرداری بر اساس قانون موظف است خسارت وارده را جبران کرده و در صورت لزوم، دیه یا خسارات جانی و مالی را پرداخت کند. این مسئولیت می‌تواند برای شهرداری‌ها هزینه‌های سنگینی را به همراه داشته باشد و تاثیر منفی بر بودجه و برنامه‌ریزی آن‌ها بگذارد. بیمه مسئولیت جامع شهرداری یک راه‌حل مناسب برای این شرایط است. 

با تهیه این بیمه‌نامه، جبران خطرات ناشی از فعالیت‌های شهرداری بر عهده شرکت بیمه است و در صورت بروز حادثه، شهرداری می‌تواند هزینه‌های مربوط به جبران انواع خسارات را از بیمه‌گر دریافت کند. این بیمه به شهرداری‌ها امکان می‌دهد که با خیال راحت، فعالیت‌های خود را انجام دهند و برای ارائه خدمات بهتر به شهروندان بکوشند.

در ادامه با شرایط و خسارات تحت پوشش بیمه مسئولیت مدنی جامع شهرداری در قبال شهروندان بیشتر آشنا می‌شویم. پس همراه ما باشید. 

بیمه مسئولیت جامع شهرداری چیست؟

بیمه مسئولیت جامع شهرداری 4

بیمه جامع مسئولیت مدنی شهرداری یکی از انواع بیمه‌های مسئولیت است که برای پوشش خسارات ناشی از عملکرد این سازمان به کار می‌رود. فعالیت‌های شهرداری از جمله خطرات احتمالی عملیات عمرانی، زیربنایی، سقوط درخت روی خودرو و اشخاص و… که سبب بروز خسارت‌های جانی و مالی گردد، با داشتن این بیمه قابل جبران خواهد بود.

این بیمه به شهرداری‌ها امکان می‌دهد تا در صورت بروز حوادثی که منجر به آسیب‌دیدگی و مرگ افراد و یا خرابی اموال آن‌ها شده، مسئولیت قانونی خود را برآورده کنند.

تمامی مسئولان اجرایی شهرداری ملزم به تهیه این بیمه‌نامه هستند و خسارات تحت پوشش با توجه به شرایط مندرج در بیمه‌نامه و سقف تعهدات، از طرف بیمه‌گر پرداخت خواهد شد.

خسارات تحت پوشش بیمه جامع مسئولیت مدنی شهرداری ها

بیمه مسئولیت جامع شهرداری می‌تواند خسارات جانی و مالی را با توجه به شرایط بیمه‌نامه تحت پوشش قرار دهد. موارد تحت پوشش این بیمه‌نامه شامل موارد زیر است:

 • غرامت فوت
 • غرامت نقص عضو جزئی و کلی
 • جبران هزینه‌های پزشکی
 • جبران خسارات مالی

بیمه مسئولیت جامع شهرداری زمانی که حوادث رخ می‌دهد، روش مشخصی دارد. وقتی یک حادثه باعث آسیب به شهروندی می‌شود، فرآیند ارزیابی خسارت شروع خواهد شد. در این مرحله، شهرداری یا بیمه‌گذار باید حادثه را به شرکت بیمه گزارش دهد. سپس بیمه‌گر با مطالعه مستندات و شواهد مربوط به حادثه، مقدار خسارت و مسئولیت شهرداری را مشخص می‌کند. این مطالعه شامل ارزیابی نحوه وقوع حادثه، تاثیر آن بر شهروندان و همچنین میزان مسئولیت قانونی شهرداری است. اگر بیمه‌گر تشخیص دهد شهرداری به دلیل عملکرد خود یا عدم رعایت موارد ایمنی مسئول خسارت است، بیمه‌گر ملزم به جبران خسارت خواهد بود.

در مرحله جبران خسارت، بیمه‌گر براساس شرایط بیمه‌نامه و حداکثر تعهدات خریداری شده عمل می‌کند که شامل پرداخت هزینه‌های درمانی، جبران خسارات مالی و یا حتی پرداخت غرامت فوت است. بیمه جامع شهرداری به این صورت به شهرداری‌ها امکان می‌دهد که در مقابل خسارات غیرمنتظره و ناخوشایند محافظت شوند.

شرایط عمومی بیمه نامه مسئولیت جامع شهرداری

بیمه مسئولیت جامع شهرداری 6

به صورت کلی از منظر قانون، شهرداری مسئولیت موارد زیر را بر عهده دارد و این موارد در قالب شرایط عمومی در بیمه‌نامه جامع شهرداری‌ها لحاظ شده است. با تهیه بیمه شهرداری، خسارات زیر از محل بیمه‌گر تامین خواهد شد:

 • خسارات ناشی از سقوط درختان روی وسایل نقلیه، منازل و عابران پیاده
 • خسارات ناشی از سقوط افراد و وسایل نقلیه در گودال‌ها و کانال‌هایی که شهرداری حفر کرده است
 • خسارات ناشی از برق‌گرفتگی شهروندان از طریق پایه‌های روشنایی در پارک‌ها
 • خسارات ناشی از مسمومیت شهروندان به دلیل سمپاشی توسط مسئولان اجرایی شهرداری
 • خسارات ناشی از آب‌افتادگی در منازل و واحدهای تجاری (اگر مقصر شهرداری باشد.)
 • خسارات جانی و مالی ناشی از عدم ریزش شن و نمک در معابر در زمان بارش برف
 • خسارات ناشی از طعمه‌گذاری برای از بین بردن حیوانات موذی 
 • خسارات ناشی از رفع سد معابر
 • خسارات ناشی از منع تخلیه ضایعات در مکان‌های غیرمجاز
 • خسارات ناشی از عدم رفع خطر دیوارها و طاق‌های قدیمی 
 • خسارات ناشی از سقوط تابلوهای نصب شده توسط شهرداری
 • خسارات ناشی از سقوط اجسام از ارتفاعات یا پشت‌بام ساختمان‌های شهرداری روی شهروندان

استثنائات و موارد خارج از تعهد بیمه مسئولیت جامع شهرداری

باید توجه داشت که جبران خسارات توسط شرکت بیمه تنها زمانی ممکن خواهد بود که کارشناسان تشخیص دهند حوادث به دلیل قصور، سهل‌انگاری و ضعف عملکرد مدیریتی شهرداری، رخ داده‌اند. بنابراین درصورتی‌که مسئول خسارات، شهرداری نباشد، بیمه‌گر آن‌ها را پرداخت نخواهد کرد. 

استثنائاتی که در بیمه‌نامه مسئولیت جامع شهرداری دیده می‌شود شامل موارد زیر است:

 • تمامی خساراتی که ناشی از عملیات سازمان‌ها و ارگان‌های دیگر باشد. به عنوان مثال حفاری‌های سازمان آب، شرکت برق و پیمانکاران طرف قرارداد آن‌ها
 • خسارات ناشی از مسئولیت پیمانکارانی که با شهرداری قرارداد دارند
 • خسارات ناشی از حوادث و بلایای طبیعی از جمله طوفان، سیل، زلزله و به‌طورکلی مواردی که خارج از اختیارات و مسئولیت‌های شهرداری است
 • خسارات ناشی از تصادف وسایل نقلیه زمینی، دریایی و هوایی

جمع‌بندی

شهرداری‌ روزانه کارهای گوناگونی انجام می‌دهد که خطرات متعددی را به دنبال دارد؛ مانند تعمیر و نگهداری زیربناهای شهری، انجام پروژه‌های عمرانی و ارائه خدمات به شهروندان. در این فعالیت‌ها، ممکن است حوادثی رخ دهد که منجر به خسارات جانی یا مالی برای شهروندان شود. بیمه مسئولیت مدنی جامع شهرداری در قبال شهروندان به این نهادها این امکان را می‌دهد که از بار مالی ناشی از این حوادث محافظت شوند. این بیمه‌نامه نه تنها برای شهرداری‌ها بلکه برای شهروندان نیز مهم است؛ زیرا اطمینان می‌دهد که در صورت رخداد حوادث ناشی از فعالیت‌های شهرداری، حمایت مالی مناسبی برای جبران خسارات وجود خواهد داشت.

در این بخش با شرایط، خسارات تحت پوشش و استثنائات این بیمه‌نامه آشنا شدیم. برای خرید انواع بیمه مسئولیت در راهنمای بیمه می‌توانید از امکان مقایسه بیمه‌نامه‌های مختلف بهره ببرید تا بیمه‌نامه‌ای را تهیه کنید که در کنار پوشش شرایط موردنظرتان، قیمت مناسبی هم داشته باشد. کارشناسان ما نیز شما را در این زمینه همراهی می‌کنند و به تمامی سوالات شما پاسخ خواهند داد. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

;

درخواست شما ثبت شد. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.