بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی و کشوری

بیمه تکمیلی بازنشستگان هزینه‌های درمانی که در بیمه‌های پایه وجود نداشته یا پوشش‌های محدود دارد را جبران می‌کند. احتمال بروز بیماری و آسیب در سنین بازنشستگی بیشتر است، با ثبت نام بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری نگران هزینه‌های درمانی نخواهید بود.
بیمه تکمیلی بازنشستگان

بیمه‌های درمانی به صورت بیمه پایه و بیمه تکمیلی ارائه‌ می‌شوند تا هزینه‌های درمانی به شکل مطلوبی پوشش داده شود. بیمه‌های پایه توسط دولت، سازمان تامین اجتماعی و نیروهای مسلح ارائه‌ می‌شوند که شامل بیمه سلامت، بیمه نیروهای مسلح و بیمه تامین اجتماعی است. این بیمه‌ها اغلب پوشش‌ها و سقف تعهدات بالایی ندارند و با توجه به هزینه‌های هنگفت درمانی، تهیه یک بیمه تکمیلی، به‌خصوص برای بازنشستگان که احتمالا بیماری و آسیب در آن‌ها بالاست، کاملا ضروری است. 

تمامی بازنشستگان می‌توانند از بیمه تکمیلی بهره‌مند شوند و به واسطه این بیمه، هزینه‌های درمانی، دارویی، تشخیصی، توانبخشی، پیشگیری و مراقبتی را که بیمه پایه پرداخت نمی‌کند، تامین کنند. بیمه تکمیلی می‌تواند محدودیت‌ها و سقف‌های بیمه پایه را برطرف کند و بیمه‌گزار را از پرداخت هزینه‌های گزاف درمانی نجات دهد. اما بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری کدام بیمه است و چطور باید برای دریافت این بیمه‌نامه ثبت نام کرد؟!

در این بخش همراه ما باشید تا به پاسخ این سوالات برسید. 

بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری 

وظیفه تامین خدمات بیمه تکمیلی برای بازنشستگان کشوری بر عهده صندوق رفاه بازنشستگی است. این صندوق با ارائه بیمه تکمیلی، بازنشستگان و افراد تحت تکفل آن‌ها را بیمه‌ می‌کند. قرارداد جدید بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری همچون سال‌های گذشته با شرکت آتیه‌سازان حافظ منعقد شده و این شرکت، پوشش‌ها و سقف تعهدات بیمه تکمیلی بازنشستگان را به صورت یکپارچه در کل کشور تنظیم‌ می‌کند. 

بیمه تکمیلی آتیه سازان حافظ پوشش‌هایی مشابه سایر بیمه‌های تکمیلی دارد. برای آشنایی با این پوشش‌ها‌ می‌توانید مقاله بیمه تکمیلی چیست را بخوانید. بازنشستگان کشوری در صورت داشتن شرایط،‌ می‌توانند برای دریافت بیمه تکمیلی ثبت نام کرده و از مزایای این بیمه بهره‌مند شوند. 

ثبت نام بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری

بیمه تکمیلی بازنشستگان 5

ثبت نام و مشاهده بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری از طریق وب‌سایت صندوق رفاه بازنشستگی به آدرس cspf.ir امکان‌پذیر است. علاوه بر این اپلیکیشن صبا نیز برای ثبت نام بازنشستگان در سامانه صندوق رفاه کشوری طراحی شده که می‌توانید آن را از اینجا دانلود کنید. 

با ورود به «درگاه خدمات الکترونیکی» یا پنل کاربری در اپلیکیشن صبا،‌ می‌توانید به بخش «خدمات بیمه‌ای» بروید و گزینه «بیمه تکمیلی درمان» را انتخاب کنید. در این بخش امکان بررسی آخرین وضعیت بیمه، ثبت نام بیمه تکمیلی و موارد دیگر وجود دارد. 

برای حذف و اضافه بیمه تکمیلی بازنشستگان 1402 نیز باید از طریق همین مسیر اقدام کنید و افراد تحت تکفل را اضافه کرده و آن‌هایی را که دیگر شرایط پوشش ندارند، حذف کنید. 

توجه داشته باشید که شرایط خاصی برای ثبت نام بیمه تکمیلی آتیه سازان حافظ بازنشستگان کشوری وجود دارد که آن‌ها را در زیر لیست کرده‌ایم:

 • بازنشستگان باید دارای بیمه پایه و شماره دفتر کل باشند. 
 • بازنشستگان‌ می‌توانند خودشان و افراد تحت تکفل دارای بیمه پایه را اضافه کنند. 
 • فرزندان پسر بازنشستگان تا پایان 22 سالگی و در صورت تحصیل تا پایان 25 سالگی تحت پوشش خواهند بود. 
 • فرزندان دختر بازنشستگان تا زمانی که مجرد بوده و دارای شغل نباشند، تحت پوشش خواهند بود. طلاق فرزندان دختر و یا فوت همسرشان نیز آن‌ها را تحت پوشش قرار‌ می‌دهد. 
 • فرزندان از کار افتاده و معلول جسمی و ذهنی با ارائه مستندات، بدون محدودیت سنی تحت پوشش قرار‌ می‌گیرند. 
 • پدر و مادر بازنشسته در صورت درخواست متقاضی‌ می‌توانند تحت تکفل او قرار گیرند. 
 • نوادگان بازنشسته که پدرشان در قید حیات نیست، در صورت درخواست متقاضی تحت تکفل او قرار‌ می‌گیرند و از بیمه تکمیلی بهره‌مند‌ می‌شوند. 

جدول تعهدات بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری

در سال 1402، جبران خسارات درمان بازنشستگان کشوری در طرحی جدید تنظیم شده که متقاضیان‌ می‌توانند در کنار طرح اصلی تکمیلی، از طرح اختیاری با پوشش‌های متنوع و سقف تعهدات بالاتر نیز بهره‌مند شوند. حق بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری در طرح اختیاری، به صورت ماهانه هر نفر 205 هزارتومان است.

خدمات گران‌قیمت درمانی نظیر بستری‌های طولانی مدت یا اعمال جراحی پرهزینه و داروهای بیماران خاص در سال جاری در هر دو قرارداد اختیاری و طرح اصلی بدون سقف شده است. حذف محدودیت سقف پرداخت از تمامی خدمات بستری و اعمال جراحی، حذف محدودیت سقف پرداخت برای تامین داروی بیماران خاص و حذف محدودیت سقف در برخی خدمات تشخیصی گران‌قیمت (مانند اندوسکوپی، کلونوسکوپی و…)، در هر دو طرح اصلی و اختیاری ارائه شده است. 

علاوه بر این برای نخستین بار، پرداخت هزینه خسارت درمان مربوط به خدمات دندانپزشکی و داروی بیماران غیرخاص نیز در طرح جدید اختیاری پیش‌بینی شده و افزایش چهار برابری سقف تعهد ویزیت، افزایش سقف تعهدات عینک، عصا، واکر، ویلچر و سمعک، از دیگر ویژگی‌های این طرح است.

در تصویر زیر سقف تعهدات و پوشش‌های بیمه تکمیلی بازنشستگان در 2 طرح اصلی و اختیاری را مشاهده‌ می‌کنید:

جدول مقایسه طرح اصلی و اختیاری

بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی

مستمری‌بگیران بازنشسته تامین اجتماعی مشمول دریافت خدمات بیمه درمان تکمیلی این سازمان هستند. پوشش‌ها و سقف تعهدات این بیمه‌نامه با توجه به قراردادی که سازمان تامین اجتماعی با شرکت بیمه آتیه‌سازان حافظ منعقد‌ می‌کند، تعیین‌ می‌شود. 

بر اساس قرارداد جدید بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۳-۱۴۰۲ که بین کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیران سراسر کشور و شرکت بیمه آتیه‌سازان حافظ منعقد شده، 50 درصد از حق بیمه ماهانه بر عهده سازمان تامین اجتماعی است؛ 50 درصد دیگر توسط خود بازنشسته پرداخت‌ می‌شود. 

برای بهره‌مندی از این بیمه تکمیلی، لازم است شرایط خاصی داشته باشید و برای دریافت بیمه ثبت نام کنید. 

ثبت نام بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی

بر اساس قانون بیمه تامین اجتماعی، آقایان با رسیدن به سن 60 و بانوان با رسیدن به سن 55 در صورت داشتن حداقل 20 سال سابقه پرداخت حق‌بیمه،‌ می‌توانند برای بازنشستگی اقدام کرده و بعد از تایید سازمان، از بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی بهره‌مند شوند. 

مستمری‌بگیران تامین اجتماعی برای ثبت نام بیمه تکمیلی باید به سامانه kabta.ir مراجعه کرده و گزینه «ثبت‌نام و انصراف از بیمه تکمیلی» را انتخاب کنند تا امکان حذف و اضافه بیمه تکمیلی را داشته باشند. بعد از تایید ضوابط و مقررات، با کلیک روی «ثبت‌نام بیمه تکمیلی»، فرآیند ثبت نام آغاز‌ می‌شود که با تکمیل اطلاعات مربوط به سرپرست و افراد تحت تکفل، کد رهگیری برای متقاضی صادر خواهد شد. 

البته ثبت نام بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی هم شرایط خاصی دارد که آن‌ها را در زیر لیست کرده‌ایم:

 • افزودن همسر فرد بازنشسته الزامی است؛ مگر اینکه خودش مستمری‌بگیر تامین اجتماعی باشد. 
 • افزودن تمام افراد تحت تکفل بازنشسته الزامی است و امکان انتخاب افراد وجود ندارد. 
 • فرزندان دختر تا زمانی که مجرد بوده و دارای شغل نباشند، تحت پوشش خواهند بود. طلاق فرزندان دختر و یا فوت همسرشان نیز آن‌ها را تحت پوشش قرار‌ می‌دهد.
 • فرزندان پسر بازنشستگان تا پایان 22 سالگی و در صورت تحصیل تا پایان 25 سالگی تحت پوشش خواهند بود. 

در ضمن در نظر داشته باشید که مهلت انصراف از ثبت نام بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی یا حذف و اضافه افراد، فقط تا 3 ماه اول از روزی است که ثبت نام کرده‌اید. 

تعهدات بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی

بر اساس قرارداد جدید بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی و شرکت آتیه‌سازان حافظ، حق بیمه هر فرد به صورت ماهانه 305 هزارتومان تعیین شده است که 50 درصد آن توسط سازمان تامین اجتماعی پرداخت‌ می‌شود و 50 درصد دیگر باید توسط متقاضی پرداخت شود. 

سقف تعهدات این بیمه نیز در سال ۱۴۰۳-۱۴۰۲ افزایش داشته است که در جدول زیر‌ می‌بینید:

نوع پوششسقف تعهدات
بستری فوق تخصصی۸۵ میلیون تومان
بیماران خاص و صعب‌العلاج۳۵ میلیون تومان
بستری عمومی۴۰ میلیون تومان
خدمات پاراکلینیکی و خدمات تشخیصی، درمانی و سرپایی۶ میلیون تومان
خدمات تشخیصی درمانی- سرپایی۴ میلیون تومان
خدمات آزمایشگاهی و پاتولوژی۲ میلیون و ۲۵۰ هزارتومان
رفع عیوب انکساری چشمیک چشم: ۶ میلیون توماندو چشم: ۱۲ میلیون تومان
آمبولانس داخل شهری۲ میلیون تومان 
آمبولانس بین شهری۳ میلیون تومان

جمع‌بندی

در این بخش با انواع بیمه‌های تکمیلی بازنشستگان آشنا شدیم و شرایط ثبت نام و تعهدات آن‌ها را بررسی کردیم. اما اگر امکان ثبت نام برای دریافت بیمه‌های تکمیلی بازنشستگی را ندارید،‌ می‌توانید انواع بیمه تکمیلی را به صورت اختیاری برای خود و افراد تحت تکفل‌تان تهیه کنید. 

در سایت راهنمای بیمه این امکان را برای شما فراهم کردیم که شرایط، پوشش‌ها و تعهدات انواع بیمه‌نامه‌های تکمیلی را مقایسه کرده و بهترین بیمه تکمیلی را تهیه کنید. اگر برای خرید بیمه تکمیلی سوال دارید، کارشناسان ما تمامی سوالات و دغدغه‌های شما را از طریق چت آنلاین و تماس تلفنی پاسخ خواهند داد. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

;

درخواست شما ثبت شد. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.