بیمه بدنه موتور سیکلت

بیمه بدنه موتور سیکلت یک بیمه اختیاری است که آسیب‌های ناشی از حوادثی مانند: سرقت، واژگونی، آتش‌سوزی و تصادف را مطابق شرایط بیمه‌نامه تحت پوشش قرار می‌دهد. در این مقاله از بلاگ راهنمای بیمه می‌خواهیم با بیمه بدنه موتور بیشتر آشنا شویم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

موتور سیکلت یکی از راحت‌ترین، سریع‌ترین و پرکاربردترین وسایل نقلیه برای رفت‌وآمد در کلانشهرها است. موتورسواران به ندرت پشت ترافیک و چراغ قرمز گیر می‌افتند و کمتر پیش می‌آید که از خیابان یا کوچه‌ای نتوانند عبور کنند. این مزایا باعث شده تا افرادی که در شهرهای بزرگ ساکن هستند، نه تنها تردد با موتور را به ماشین ترجیح بدهند بلکه از آن به‌عنوان وسیله امرار معاش استفاده کنند. در گذشته قیمت موتور سیکلت خیلی کمتر از خودرو بود. اما امروزه ارزش آن با برخی اتومبیل‌ها برابری می‌کند. بنابراین لازم است که برای خسارت‌های احتمالی آن چاره‌ای اندیشید.  بیمه بدنه موتور سیکلت یک بیمه اختیاری است که با داشتن آن می‌توانید خسارت‌هایی مانند تصادفات و خطراتی مثل سرقت، واژگونی و آتش‌سوزی را تحت پوشش بیمه قرار دهید.

معرفی بیمه بدنه موتور سیکلت

شرکت‌های بیمه‌گر، بیمه موتور سیکلت را به دو صورت به متقاضیان ارائه می‌دهند:

 1. بیمه شخص ثالث موتورسیکلت: یک بیمه اجباری است که خسارت‌های جانی به شخص ثالث مانند هزینه‌های درمان، غرامت فوت، نقص عضو و ازکارافتادگی را جبران می‌کند. 
 2. بیمه بدنه موتورسیکلت: این بیمه اختیاری است و خسارت‌های کلی در اثر حوادثی مانند سرقت، واژگونی و آتش‌سوزی وارده به بدنه موتور را تحت پوشش بیمه قرار می‌دهد. 

به صاحبان موتور توصیه می‌شود که برای آسودگی خیال خود هر دو بیمه را برای وسیله نقلیه‌شان تهیه کنند.

بیمه بدنه برای موتورسیکلت چه خسارت‌هایی را تحت پوشش قرار می‌دهد؟

این بیمه در صورت بروز ‌حوادث زیر مطابق شرایط بیمه‌نامه، خسارت‌های بیمه‌گزار را پرداخت می‌کند:

 • پوشش تصادف موتورسیکلت: اگر وسیله نقلیه شما با اجسام ثابت یا متحرک تصادف کند (مواردی مانند: موتور با موتور، موتور با خودرو، برخورد موتور با جسم ثابت و برخورد شیئی به موتورسیکلت در حال حرکت و ثابت)، بیمه بدنه خسارت‌های وارده در اثر این برخوردها را تا سقف تعهدات بیمه‌نامه جبران می‌کند.
 • پوشش حادثه و آتش‌سوزی، صاعقه و انفجار: خسارت‌های وارد شده به وسیله نقلیه در اثر حوادث ذکر شده قابل پرداخت خواهد بود.
 • پوشش واژگونی موتورسیکلت: آسیب‌های وارده به موتورسیکلت در اثر سقوط و واژگونی مطابق شرایط بیمه‌نامه به بیمه‌گزار پرداخت می‌شود.
 • پوشش سرقت : این پوشش خسارت ناشی از سرقت کلی موتورسیکلت را تا سقف تعهدات بیمه‌نامه جبران می‌کند.

چه مواردی جزء استثنائات بیمه بدنه موتور است؟

در اصطلاحات بیمه‌ای به شرایط یا خسارت‌هایی که بیمه‌گر در قبال آن مسئولیتی ندارد، استثنائات بیمه‌نامه می‌گویند. در بیمه بدنه برای موتورسیکلت موارد زیر خارج از تعهد شرکت‌های بیمه است مگر اینکه توافق دیگری بین بیمه‌گر و بیمه‌گزار صورت بگیرد:

 • خسارت‌های ناشی از جنگ، شورش، حمله یا اعتصاب به موتورسیکلت
 • خسارت‌های وارده به موتور در اثر انفجارهای هسته‌ای به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم
 • خسارت‌های عمدی بیمه‌گزار، راننده یا ذینفع به موتورسیکلت
 • خسارت‌های ناشی از استفاده مشروبات الکلی، مواد روان‌گردان یا سایر مخدرها
 • خسارت به دلیل حمل بار پیش از حد مجاز بر موتورسیکلت: دقت داشته باشید که بصورت کلی حمل بار با موتورسیکلت ممنوع است مگر اینکه نوع کاربری موتور به مالک اجازه جابه‌جایی بار را بدهد.
 • خسارت ناشی از رانندگی بدون گواهینامه معتبر
 • خسارت‌های ناشی از تعقیب‌وگریز  پلیس با موتورسیکلت: اگر وسیله نقلیه شما دزدیده شود و خسارت بدون اجازه مالک و توسط شخص دیگری انجام گیرد؛ بیمه بعد از کسر فرانشیز، آن را تا سقف تعهدات بیمه‌نامه پرداخت می‌کند.

شرایط پرداخت خسارت در بیمه بدنه برای موتورسیکلت چیست؟

موتور بیمه بدنه موتو

دقت داشته باشید که چه در بیمه اجباری موتور و چه در بیمه بدنه موتور فقط در صورتی بیمه‌گر خسارت شما را تقبل می‌کند که بیمه‌گزار گواهینامه معتبر داشته باشد. منظور از گواهینامه معتبر موارد زیر است:

 1. گواهینامه باطل نشده باشد.
 2. گواهینامه با وسیله نقلیه مطابقت داشته باشد. (طبق قانون با گواهینامه خودرو نمی‌توانید موتورسیکلت برانید.)

نکته: دقت داشته باشید که پایان اعتبار زمانی گواهینامه به معنای باطل شدنش نیست.

کدام بیمه‌گران بیمه بدنه برای موتورسیکلت را ارائه می‌دهند؟

شرکت‌های بیمه زیر برای موتورسیکلت بیمه بدنه ارائه می‌دهند:

 • شرکت بیمه آسیا
 • شرکت بیمه ایران
 • شرکت بیمه پارسیان
 • شرکت بیمه سامان
 • شرکت بیمه دانا
 • شرکت بیمه ملت

البته در شرکت بیمه ایران و سایر شرکت‌ها طبق شرایط خاصی بیمه‌نامه بدنه موتور سیکلت صادر می‌گردد. شما می‌توانید طرح‌های این شرکت‌ها را در سایت راهنمای بیمه با هم مقایسه کنید. سپس بر اساس بودجه و پوشش‌هایی که می‌خواهید، بیمه بدنه موتور مناسب را بصورت آنلاین و در کوتاه‌ترین زمان بخرید.

بیمه‌گزار در بیمه بدنه برای موتورسیکلت چه تعهداتی نسبت به بیمه‌گر دارد؟

طبق قرارداد بیمه بدنه موتور، بیمه‌گر و بیمه‌گزار نسبت بهم تعهدات و وظایفی دارد که در بیمه‌نامه ثبت شده است. در زیر وظایف بیمه‌گزار را در این بیمه مشاهده می‌کنید:

 • رعایت اصل حد اعلای حسن نیت
 • پرداخت حق‌بیمه بدنه موتور در موعد مقرر
 • اعلام تشدید خطر
 • اعلام خسارت وارده بر موتور
 • عدم بیان اظهارات غیر واقعی
 • اجتناب از وقوع حادثه یا توسعه خسارت
 • خودداری از جابه‌جایی موتورسیکلت در هنگام بروز خسارت مگر با دستور پلیس: در این مورد، ارائه گزارش پلیس هنگام اقدام برای دریافت خسارت از شرکت بیمه ضروری است.
 • اجتناب از تعمیر موتورسیکلت بدون هماهنگی با شرکت بیمه

در چه شرایطی بیمه بدنه برای موتورسیکلت فسخ می‌شود؟

بیمه بدنه برای موتورسیکلت یک قرارداد حقوقی است که برخی اوقات بنابه دلایلی ممکن است فسخ شود. البته برای فسخ این قرارداد حتما باید شرایطی که در بیمه‌نامه وجود دارد، محقق شود. در ادامه به معرفی این شرایط هم از جانب بیمه‌گر و هم از طرف بیمه‌گزار می‌پردازیم.

مدت اعتبار بیمه‌نامه در بیمه بدنه موتور چقدر است؟

بیمه بدنه موتور مانند سایر بیمه‌نامه‌ها اعتبار یکساله دارد، مگر اینکه توافق دیگری در این زمینه با شرکت بیمه داشته باشید.

شرایط فسخ بیمه بدنه برای موتورسیکلت از طرف شرکت بیمه چیست؟

در صورتیکه یکی از شرایط زیر محقق شود؛ بیمه‌گر تعهدی در قبال خسارت وارده به مورد بیمه ندارد و می‌تواند قرارداد بیمه را فسخ کند:

 1. اگر بیمه‌گزار، حق‌بیمه را در موعد مقرر پرداخت نکند.
 2. اگر به هر دلیلی خطر و ریسک مورد بیمه افزایش یابد، بیمه‌گزار باید مراتب تشدید خطر را به صورت رسمی به بیمه‌گر اطلاع دهد.
 3. اگر بیمه‌گزار بطور سهوی یا عمدی از ارائه اطلاعات کامل به بیمه‌گر خودداری کند. همچنین در صورتیکه که اظهارتش خلاف واقع باشد و این موارد باعث شود که ریسک موثر مورد بیمه، به درستی محاسبه نشود.

شرایط فسخ بیمه بدنه برای موتورسیکلت از طرف بیمه‌گزار چیست؟

بیمه‌گزار در شرایط زیر می‌تواند برای فسخ بیمه بدنه موتور اقدام کند:

اگر فعالیت بیمه‌گر به هر دلیلی متوقف شود.

اگر ریسک مورد بیمه کاهش یابد اما بیمه‌گر حاضر نباشد که مطابق شرایط جدید، حق‌بیمه را کاهش دهد.

چه موقع بیمه بدنه موتور خود به خود فسخ می‌شود؟

در صورتیکه موتورسیکلت در اثر وقوع اتفاقی از بین برود، بیمه‌نامه بطور اتوماتیک فسخ می‌شود.

شرایط فسخ بیمه بدنه موتور در هنگام انتقال مالکیت آن

در صورت انتقال مالکیت وسیله نقلیه سه حالت پیش می‌آید:

حالت اول: بیمه‌گزار می‌خواهد بیمه‌نامه بدنه را فسخ کند. در چنین شرایطی، بیمه‌گر حق‌بیمه مدت باقیمانده از اعتبار بیمه‌نامه را به بیمه‌گزار برمی‌گرداند.

حالت دوم: اگر مالک قبلی بیمه‌نامه را فسخ نکند و مالک جدید هم حاضر باشد به تعهدات مالک قبلی عمل نماید. در اینصورت، اگر شماره پلاک مالک جدید روی موتورسیکلت باشد؛ تعهدات شرکت بیمه در قبال مالک جدید ادامه می‌یابد. البته باید شماره شهربانی مالک جدید با الحاقیه به بیمه نامه اضافه شود. البته هر دو طرف حتما باید بیمه‌گر را در جریان نقل‌وانتقال موضوع بیمه قرار دهند. اگر شرکت بیمه از این موضوع بی‌اطلاع باشد، در صورت بروز خسارت به موتورسیکلت، تعهدی در قبال مالک جدید ندارد. 

حالت سوم، اگر صاحب موتورسیکلت وسیله خود را بفروشد و موتورسیکلت دیگری خریداری کند با هماهنگی شرکت بیمه و طبق سند موتور جابجایی اطلاعات صورت خواهد پذیرفت و بیمه بدنه وسیله نقلیه جدید تحت پوشش قرار خواهد گرفت و دیگر بیمه نامه فسخ نخواهد شد.

آیا بیمه بدنه موتورسیکلت شامل پوشش سرقت می‌شود؟

post 4 1 1

همانطور که در بالا اشاره شد، شرکت‌های بیمه سرقت کلی موتور را تحت پوشش بیمه بدنه قرار می‌دهند. اما سرقت درجا یا جزئی (سرقت قطعات) تحت پوشش قرار نمی‌گیرد. البته برخی شرکت‌ها در شرایط استثنایی مثل موتورهای خاص و گران‌قیمت این مورد را هم به بیمه‌نامه اضافه می‌کنند. اگرچه اضافه کردن این موارد باعث افزایش قیمت بیمه بدنه موتور سیکلت می‌شود.

پوشش سرقت کلی در بیمه بدنه موتورسیکلت

پوشش سرقت کلی یکی از مهم‌ترین پوشش‌های بیمه بدنه موتور است به‌طوری که افراد آن را بنام بیمه سرقت موتور می‌شناسند. شرکت بیمه آسیا و ایران از جمله شرکت‌هایی هستند که این پوشش را ارائه می‌دهند. شما می‌توانید برای خرید بیمه سرقت موتور سیکلت به بخش محصولات سایت راهنمای بیمه مراجعه کنید.

نحوه تعیین و پرداخت خسارت بیمه بدنه برای موتورسیکلت

در صورت بروز یکی از شرایط بیمه‌نامه، بیمه‌گزار موظف است تا به بیمه‌گر مراتب خسارت را اطلاع دهد. مطابق قوانین بیمه، مقدار خسارت پرداختی به بیمه‌گزار بستگی به میزان آسیب‌دیدگی مورد بیمه دارد که توسط کارشناسان شرکت بیمه تعیین می‌شود. اگر به هر دلیلی بین بیمه‌گر و بیمه‌گزار توافقی بر سر میزان خسارت صورت نگیرد، بیمه‌گزار می‌تواند از طریق داوری این مشکل را حل کند. حتی می‌شود با مراجعه به مراجع قضایی این موضوع را پیگیری کرد.

به‌طور معمول، خسارت‌های بدنه موتورسیکلت به دو دسته خسارت‌های کلی و جزیی تقسیم می‌شوند.

خسارت کلی در بیمه بدنه موتور

منظور از خسارت کلی زمانی است که موتورسیکلت در اثر حادثه‌ای بصورت کامل از بین برود. به عبارت دیگر، خسارت وارد شده به بدنه موضوع بیمه در اثر خطرات تحت پوشش بیمه‌نامه، باید به حدی باشد که هزینه تعمیر یا تعویض قطعات آن بیش از 75 درصد قیمت موتور در روز حادثه باشد. ملاک محاسبه خسارت، ارزش روز موتور، در روز وقوع حادثه است. البته در خسارت کلی، حداکثر پرداخت بیمه‌گر را سقف تعهدات بیمه‌نامه تعیین می‌کند.

دقت داشته باشید که موارد زیر از مبلغ پرداختی در خسارت کلی کسر می‌شود:

 1. ارزش بازیافتی احتمالی موتورسیکلت
 2. کسورات مقرر

توجه داشته باشید که در زمان پرداخت خسارت کلی بیمه بدنه، هزینه‌های مربوط به نجات و حمل وسیله نقلیه توسط شرکت بیمه قابل جبران است. البته مبالغ آن باید متعارف باشد و مقدار آن نباید از تعهدات بیمه‌گر بیشتر شود.

نکات مهم در زمینه دریافت خسارت کلی از بیمه‌گر

در خسارت کلی، ارزش بازیافتی موتورسیکلت را شرکت بیمه مشخص می‌کند. اگر بین بیمه‌گر و بیمه‌گزار توافقی در این زمینه صورت نگیرد موارد زیر اتفاق می‌افتد:

 • سند موتورسیکلت به بیمه‌گر انتقال می‌یابد.
 • خسارت با کسر فرانشیز و سایر کسورات به بیمه‌گزار پرداخت می‌شود.
 • هزینه حمل و نجات موتورسیکلت در حد متعارف به بیمه‌گزار پرداخت می‌شود.

پس از پرداخت خسارت کلی، قرارداد بین بیمه‌گر و بیمه‌گزار تمام می‌شود.

خسارت جزئی بیمه بدنه موتورسیکلت

خسارت به قطعات و انجین موتورسیکلت را خسارت جزئی می‌گویند. ملاک تعیین این خسارت، هزینه‌هایی است که برای تعمیر موتور پرداخت می‌شود:

 • دستمزد تعمیرکار
 • هزینه نجات و حمل تا سقف تعهدات بیمه‌نامه
 • هزینه روز لوازم تعویض شده: البته استهلاک و فرانشیز از این مبلغ کسر می‌شود.

قیمت بیمه بدنه موتور سیکلت چگونه تعیین می‌شود؟

ارزش روز موتور و پوشش‌های انتخابی بیمه‌گزار مهم‌ترین موارد در تعیین نرخ بیمه بدنه موتورسیکلت است. اگر قیمت تعیین شده در بیمه‌نامه تحت تاثیر نوسانات بازار تغییر کند، باید برای شرایط جدید الحاقیه افزایش قیمت موضوع بیمه تنظیم شود.

اگر در انجام این مراحل خرید یا انتخاب شرکت بیمه به مشاوره نیاز دارید، کارشناسان زبده سایت همراه شما هستند.

نکته مهم: در هنگام انتخاب شرکت بیمه در نظر داشته باشید که شرایط ارائه خدمات در شرکت‌های بیمه‌گر با هم متفاوت است. برای مثال: بیمه موتور سیکلت در بیمه ایران  تاکنون فقط برای کارکنان صادر می‌شود و شرکت بیمه سامان هم این بیمه‌نامه برای شرکت‌ها صادر می‌کند. 

آیا موتور سیکلت بیمه بدنه دارد؟

بله. بیمه بدنه موتورسیکلت یک بیمه اختیاری است. شما می‌توانید این بیمه را از شرکت‌های بیمه آسیا، ایران، پارسیان، سامان، دانا و ملت خریداری کنید.

بیمه بدنه موتور چه پوشش‌هایی دارد؟

در این بیمه آسیب‌های ناشی از حوادثی مانند: تصادف، واژگونی، سرقت کلی و حریق، صاعقه و انفجار طبق شرایط بیمه‌نامه، تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

آیا سرقت در بیمه بدنه موتور تحت پوشش قرار می‌گیرد؟

بله. سرقت کلی در این بیمه تحت پوشش قرار می‌گیرد.

بهترین بیمه بدنه موتور را از چه شرکتی بخریم؟

بهترین بیمه بدنه موتور را می‌توان با مقایسه پوشش‌های بیمه‌ای، سقف تعهدات و حق‌بیمه پرداختی شرکت‌های مختلف بیمه‌گر انتخاب کرد. شما می‌توانید بعد از استعلام از سایت راهنمای بیمه، موارد گفته شده را با هم مقایسه و بهترین بیمه بدنه موتورسیکلت را انتخاب کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

;

درخواست شما ثبت شد. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.